Uzyskanie dochodu poniżej kwoty wolnej od podatku co do zasady nie zwalnia podatnika z obowiązku złożenia zeznania rocznego. Jednak na ogólnych zasadach, podatnik zobowiązany do złożenia rozliczenia na formularzu PIT-37 może scedować jego przygotowanie na organ podatkowy.
Więcej treści podatkowych po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Przetestuj

Co do zasady, osoby, które uzyskały w roku podatkowym dochody podlegające opodatkowaniu, mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia PIT. Uzyskanie dochodu poniżej kwoty wolnej od podatku nie zwalnia podatnika z tego obowiązku. Jednak na ogólnych zasadach, które obowiązują od 2019 r., podatnik zobowiązany do złożenia rozliczenia na formularzu PIT-37 może zdecydować, czy dokona rozliczenia sam, czy sceduje jego przygotowanie na organ podatkowy.

Od 15.2.2024 r. w usłudze Twój e-PIT czeka na podatnika wstępnie przygotowane rozliczenie roczne stworzone na podstawie informacji przekazanych przez płatników. Podatnik może je sprawdzić i zaakceptować, może też zamiast niego dokonać samodzielnego rozliczenia w innej formie albo może nie robić nic. W takim rozumieniu istnieje możliwość, by podatnik „nie przeklikał” w systemie przygotowanego przez organ podatkowy rozliczenia i zdał się w tym zakresie na jego działania. Deklaracja PIT-37 będzie wówczas uznawana za złożoną ostatniego dnia rozliczenia podatkowego.