Pracownica nie ma prawa do dnia wolnego za święto przypadające w sobotę 11 listopada 2023 r.

Zgodnie z art. 130 § 2 KP, każde święto przypadające w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Z kolei choroba pracownika, urlop macierzyński, rodzicielski i wypoczynkowy obniża wymiar czasu pracy o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy (art. 130 § 3 KP).

Oznacza to, że wymiar czasu pracy pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim/urlopie rodzicielskim/urlopie wypoczynkowym obniża się o tyle godzin, ile podwładny miały do przepracowania, zgodnie z obowiązującym go harmonogramem czasu pracy, gdyby z tego zwolnienia nie korzystał. Jeżeli pracownik jest na urlopie w dzień, który nie jest jego rozkładowym dniem pracy (jak np. świąteczna sobota czy zwykła wolna sobota), to nie dochodzi do obniżenia wymiaru czasu pracy.

W efekcie nie wyznacza się wolnego dnia, gdy nieobecność pracownika z wyżej wymienionych przyczyn przypada w świąteczną sobotę albo w dzień wolny za świąteczną sobotę. Dzień wolny za świąteczną sobotę należy traktować tak, jak wolną „zwykłą” sobotę. Jeżeli pracownik choruje od poniedziałku do niedzieli albo jest na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy wypoczynkowym, to nie ma prawa do odbioru wolnej soboty z okresu choroby czy ww. urlopów.

 

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź