Opis sytuacji: Spółka zatrudnia pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy na czas nieokreślony. Pracownik ten jest uprawniony do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni. 1.1.2024 r. posiadał 5 dni zaległego urlopu wypoczynkowego za 2023 r., co sumarycznie daje mu 31 dni urlopu wypoczynkowego, a więc 248 godzin urlopu. Czy jeżeli pracownik otrzyma w ciągu roku orzeczenie o niepełnosprawności (umiarkowanego lub znacznego stopnia), to należy proporcjonalnie przeliczyć od tego dnia urlop na godziny zgodnie z nowym wymiarem czasu pracy (7 godzin)? Czy przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego pulę urlopu ustalonego na 1 stycznia w wysokości 248 godzin pomniejszać o 7 godzin, tj. o wymiar czasu pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności?
Po uzyskaniu umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności urlop powinien zostać udzielany przy przeliczeniu na godziny z zastosowaniem 7 godzinnej normy czasu pracy. Dotyczy to ca lego należnego urlopu.
Przysługujący pracownikowi urlop wypoczynkowy wyrażany w dniach można udzielić jest w godzinach, przyjmując „przelicznik” za jeden dzień urlopu 8 godzin i następnie udzielając go w godzinach. W przypadku, gdy norma czasu pracy jest niższa, dzień urlopu mnożymy przez taką właśnie obniżoną normę. Przed udzieleniem urlopu rocznego dla osoby niepełnosprawnej o umiarkowanym lub znacznym stopniu, przeliczamy urlop na godziny przyjmując, że jeden dzień roboczy odpowiada normie czasu pracy tej osoby. W stosunku do osoby o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności jest to 7 godzin.
Od momentu zmiany normy czasu pracy należy rozliczać 1 dzień urlopu jako 7 godzin. Nie następuje bowiem w tym przypadku zmiana wymiaru czasu pracy – pracownik jest nadal zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, a obniżeniu nastąpiła jedynie norma czasu pracy. Przeliczenie godzinowe stosuje się zaś przy udzielaniu urlopu, a nie w momencie nabywania do niego prawa, a zatem nie można przyjąć jakiejś formy proporcjonalnego rozliczenia dla czasu bez orzeczenia i z orzeczeniem. Nie można także mówić o tym, że pracownik będzie w ten sposób stratny – udzielanie urlopu opierać się będzie nadal na liczbie godzin pracy wynikającej z normy czasu pracy obowiązującej pracownika.