Akcja szczepień w zakładach pracy trwa od maja. Dotychczas do szczepień w zakładach pracy zgłosiło się ponad 780 firm, zatrudniających łącznie 900 tys. osób, które chcą zaszczepić przeciw COVID-19 swoich pracowników.
Minister odpowiedzialny za program szczepień zapowiedział, że w tym tygodniu (5-9 lipca) rząd przestawi projekt związany z wystawianiem certyfikatów i dalszych zachęt dla firm, które korzystają z Narodowego Programu Szczepień – odporna firma, zdrowa firma, obrandowanie i związane z tym bonusy.
Trzy kroki pracodawcy do zapisania się do programu szczepień
Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez rząd, procedura zapisania się pracodawcy do programu szczepień jest bardzo prosta i ma trzy kroki. Po pierwsze trzeba wypełnić formularz dostępny na stronie www.gov.pl/szczepimysie, po drugie aplikacja wskaże nam punkty medyczne albo mobilne jednostki sczepień, które mogą nam te szczepienia zrealizować, w trzecim kroku wskazane zostanie samo miejsce szczepienia.
Najważniejsze zasady programu szczepień w zakładach pracy
Podmioty zatrudniające, które będą mogły zostać uczestnikami programu szczepień to:
- pojedynczy pracodawca,
- grupa pracodawców (np. z jednego budynku lub strefy przemysłowej, grupa kapitałowa, podwykonawcy głównego zgłaszającego podmiotu itp.),
- samorząd zawodowy lub stowarzyszenia branżowe,
- szkoły wyższe: pracownicy i studenci, którzy ukończyli 18. rok życia.
Katalog pracodawców, którzy będą mogli wziąć udział w akcji szczepień, jest szeroki. To nie tylko pojedynczy podmiot zatrudniający, ale również grupy pracodawców, co oznacza, że w sytuacji kiedy jest się mniejszym podmiotem, istnieje możliwość zorganizowania wspólnych szczepień, np. z innymi pracodawcami prowadzącymi działalność w tym samym budynku.
Szczepienia odbywają się we współpracy z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą (dalej: PWDL), zgłoszonym do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia jako punkt szczepień.
Kogo pracodawcy mogą zgłosić do programu szczepień
Zakład pracy może zgłosić następujące osoby:
- pracowników zakładów pracy,
- członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych,
- osoby współpracujące (zatrudnione na umowę cywilnoprawną lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą),
- studentów, którzy ukończyli 18 rok życia (zgłasza szkoła wyższa),
- członków rodzin ww. osób.
Katalog osób, które mogą wziąć udział w szczepieniu jest szerszy i nie ogranicza się tylko do pracowników zatrudnionych u pracodawcy ale dotyczy również członków rodzin wszystkich wskazanych powyżej osób, dzięki temu nie tylko sam pracownik ale także jego najbliżsi będą mogli się zaszczepić w tej procedurze. Wytyczne nie wskazują kogo należy rozumieć jako członka rodziny w związku z tym można przez to rozumieć np. dzieci, współmałżonka albo rodziców pracownika.
Co warto wiedzieć
Podstawowe informacje dotyczące szczepień w zakładzie pracy:
- rodzaj szczepionki jest uzależniony od bieżącej dostępności,
- miejsce szczepienia to zakład pracy albo wskazana placówka medyczna,
- dodatkowe koszty związane ze szczepieniem pokrywa pracodawca,
- stawka rozliczeniowa z NFZ (61,24 zł za każde jedno wykonane szczepienie) otrzymywana przez PWDL za szczepienia powinna pokrywać całość podstawowych kosztów,
- rząd rekomenduje przeprowadzenie szczepień w sobotę, niedzielę albo poniedziałek.
Wbrew medialnym zapowiedziom, pracodawcy nie będą mieli wpływu na to, którą z czterech obecnie dostępnych szczepionek będą szczepieni pracownicy, będzie to uzależnione tylko od tego jakie w danym momencie będą dostępne szczepionki w magazynach. Warto podkreślić, że to do pracodawcy będzie należało znalezienie i przygotowanie miejsca, w którym będzie przeprowadzone takie szczepienie, może to być albo miejsce bezpośrednio w zakładzie pracy, albo miejsce w placówce medycznej, np. przychodni. W przypadku miejsca na terenie zakładu pracy należy podkreślić, że musi ono zostać przygotowane tak, żeby w sposób bezpieczny przeprowadzić szczepienie.
Za co odpowiada pracodawca
Pracodawca odpowiada między innymi za:
- nawiązanie współpracy z PWDL lub osobą uprawnioną, która przeprowadzi szczepienia,
- zebranie listy zatrudnionych pracowników chętnych do szczepienia oraz oświadczeń
o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych, - prawidłowe wypełnienie formularza zgłoszeniowego (równoznaczne z gotowością do zaszczepienia zgłoszonych pracowników),
- zapewnienie odpowiednich warunków bezpieczeństwa w przypadku wykonywania szczepień w zakładzie pracy (we współpracy z PWDL),
- pokrycie ew. dodatkowych kosztów, jakie mogą powstać przy organizacji szczepień (wynajem pomieszczeń z przeznaczeniem na punkty szczepień lub inne koszty organizacyjne); stawka rozliczeniowa otrzymywana przez PWDL za szczepienia powinna pokrywać całość podstawowych kosztów.
Odpowiedzialność Podmiotu Wykonującego Działalność Leczniczą
PWDL odpowiada między innymi za organizację niezbędnych zasobów do przeprowadzenia szczepień, tj.: wskazanie miejsca przeprowadzenia szczepień zgodnego z wymogami sanitarno-epidemiologicznymi, zapewnienie odpowiedniego wyposażenia oraz organizację zespołów szczepiących, a także przeprowadzenie kwalifikacji do szczepienia oraz wykonanie szczepień oraz wszystkich innych czynności medycznych związanych z całym procesem szczepień w tym odpowiednie zadbanie o przechowywanie szczepionek. Ponadto odpowiada również za przeprowadzenie kwalifikacji do szczepienia oraz wykonanie szczepień każdej z uprawnionych i zgłoszonych przez pracodawcę osób, sporządzenie dokumentacji medycznej w tym wystawienie kart szczepień każdej z osób. Po zakończeniu akcji szczepień PWDL będzie miał obowiązek rozliczenie wykonanych szczepień z NFZ.