Autor wnioskuje z informacji zawartych w pytaniu, że podział w 2024 r. wynika z podziału majątku po rozwodzie, na mocy orzeczenia sądu. Jeżeli tak, jest to wyłączone z opodatkowania.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 PDOFizU przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich. W konsekwencji, uzyskany przychód z tytułu podziału wspólnego majątku, który wynika z rozwodu, nie będzie opodatkowany PIT.

Więcej praktycznych wyjaśnień po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Odbierz

Zgodnie z pismem z 11.7.2023 r., które wydane zostało przez Dyrektora KIS (0113-KDIPT2-2.4011.451.2023.1.ACZ):

Interpretacje

Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich. Z przywołanego przepisu wynika zatem, że wyłączeniu spod działania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania małżeńskiej wspólności majątkowej. Przychodem z podziału majątku wspólnego jest wartość otrzymanego przez każdego z małżonków majątku, a także wartość spłat (dopłat) otrzymywanych przez jednego z małżonków z tytułu podziału majątku. Wartość majątku oraz wartość spłat uzyskanych z tego tytułu przez małżonków nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego, należy stwierdzić, że otrzymanie przez Wnioskodawczynię w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków całej nieruchomości (dwóch działek) z obowiązkiem spłat na rzecz byłego męża, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na wyłączenie, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wskazana we wniosku umowa o podział majątku wspólnego małżonków jest neutralna z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie skutkuje dla Wnioskodawczyni obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego (nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Natomiast w piśmie Dyrektora KIS z 30.6.2021 r. (0115-KDIT3.4011.422.2021.1.MJ) zawarto stanowisko, zgodnie z kórym:

Interpretacje

Wobec powyższego, w świetle opisanego zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że na Wnioskodawczyni nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w związku z otrzymaniem przez nią określonej kwoty w związku z planowanym podziałem majątku wspólnego i zniesienia współwłasności mieszkania, które wchodziło w skład majątku wspólnego, gdyż na mocy powołanego powyżej art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody uzyskane w wyniku tej czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z pismem Dyrektora KIS z 4.6.2021 r. (0113-KDIPT2-2.4011.306.2021.1.SR):

Interpretacje

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłączeniu spod działania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają przychody z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej (z wyrównaniem dorobków), także w sytuacji gdy małżonkowie następnie ustanawiają w ich małżeństwie „zwykłą” rozdzielność majątkową. Tym samym, mając na uwadze regulację zawartą w ww. art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, otrzymany przez Wnioskodawczynię przychód (tj. kwota tytułem zapłaty oraz wartość udziału 1/2 w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego) nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Szkolenia z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź

Natomiast w piśmie Dyrektora KIS z 7.6.2021 r. (0115-KDIT3.4011.256.2021.4.JS) wskazano, że:

Interpretacje

Uwzględniając przedstawiony we wniosku opis sprawy oraz przywołane uregulowania prawne stwierdzić należy, że otrzymanie przez Wnioskodawcę składników majątku w wyniku podziału majątku wspólnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na mocy zacytowanego przepisu art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym transakcja ta jest neutralna z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dodatkowo na marginesie należy dodać, że bez znaczenia dla skutków podatkowych jest to, czy podział majątku wspólnego małżonków jest ekwiwalentny czy nieekwiwalentny. Tym samym nie ma znaczenia w przedmiotowej sprawie, że każdy małżonek ma otrzymać taką część majątku wspólnego, która odpowiada połowie wartości całego majątku wspólnego.