Katalog wyłączeń opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych ustawodawca zamieścił w art. 8 RyczałtU. W ustępie art. 8 ust. 2 RyczałtU wskazano m.in., że jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Oznacza to, że nie ma możliwości, aby podatnik zakończył współpracę w ramach umowy o pracę i kontynuował ją w formie B2B, zachowując jednocześnie prawo do opodatkowania w formie ryczałtu.