Przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć zakładki pokryte z nadpłaty do kosztów uzyskania przychodów.
Składki zdrowotne co do zasady nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania. Wyjątkiem są składki opłacane:
a) z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo,
b) za osoby współpracujące z podatnikiem opodatkowanym w sposób liniowy
– przy czym łączna wysokość tych składek zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów lub odliczonych od dochodu nie może przekroczyć w roku podatkowym 10 200 zł (8700 zł w 2022 r.).
W efekcie warunkami umożliwiającymi zaliczenie składek do kosztów uzyskania jest właściwa forma opodatkowania oraz faktyczne odprowadzenie składek. Zaliczenie nadpłaty na poczet należności powoduje, że zobowiązanie podatkowe (składkowe) wygasa, a tym samym zaliczenie nadpłaty jest zrównane w skutkach z zapłatą.
Oczywiście nie może dojść do podwójnego zaliczenia do kosztów – jeżeli zatem składki były kosztem w momencie zapłaty, to zaliczenie nadpłaty na poczet kolejnych składek nie może być kosztem uzyskania. Z pytania jednak wynika, że nadpłata obejmowała składki po przekroczeniu limitu składek. Skoro zatem składki w tej kwocie nie mogły być kosztem uzyskania, to zaliczenie nadpłaty na poczet kolejnych składek należy potraktować na równi z zapłatą, a tym samym przedsiębiorca może zaliczyć je do kosztów uzyskania.