Obowiązek stosowania sankcji międzynarodowych względem osób znajdujących się na listach sankcyjnych ogłaszanych przez GIIF na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz na liście GIIF osób i podmiotów, wobec których stosuje się szczególne środki ograniczające spoczywa na każdym z biur rachunkowych. Sankcje międzynarodowe polegają na:
- zamrożeniu wartości majątkowych będących własnością, posiadanych, kontrolowanych pośrednio oraz bezpośrednio przez osoby i podmioty, a także korzyści pochodzących z tych wartości majątkowych;
- nieudostępnieniu wartości majątkowych bezpośrednio ani pośrednio osobom i podmiotom, ani na ich rzecz, przez co rozumie się w szczególności nieudzielanie pożyczek, kredytu konsumenckiego lub kredytu hipotecznego, niedokonywanie darowizn, niedokonywanie płatności za towary lub usługi.
Wszystkie informacje związane z zamrożeniem wartości majątkowych lub ich nieudostępnieniem są przekazywane przez biura rachunkowe do GIIF niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 2 dni roboczych od zastosowania szczególnych środków ograniczających.
Weryfikacja z listą sankcyjną powinna być dokonywana:
- przed nawiązaniem stosunków gospodarczych;
- okresowo w terminach:
- dwa razy roku dla klientów wysokiego ryzyka;
- raz do roku dla klientów standardowego ryzyka;
- raz na dwa lata dla klientów niskiego ryzyka.
Weryfikacja czy klient, jego beneficjent lub członek zarządu jest na liście sankcyjnej dokonywana jest za pośrednictwem strony internetowej:
- http://eeas.europa.eu/cfsp/sanctions/consol-list_en.htm,
- http://www.un.org/sc/committees/list_compend.shtml,
– po wprowadzeniu w polu nazwa: imienia, nazwiska lub nazwy firmy oraz daty urodzenia – w przypadku jej posiadania (dot. osób fizycznych). W przypadku braku dopasowania – można kontynuować czynności związane z obsługą klienta.