Osoba fizyczna, która jako prosument wypracowuje nadwyżki w rozliczeniu energii elektrycznej, nie uzyskuje z tego tytułu przychodu podatkowego, który musiałby być rozliczany z fiskusem.
Więcej praktycznych wyjaśnień po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Odbierz

 

Rozliczenia prosumentów energii elektrycznej, tj. nabywców energii, którzy korzystając z instalacji fotowoltaicznych odprowadzają energię do sieci firmy energetycznej cały czas budzą niepokój takich podmiotów. Zasadniczo jest to obawa uzasadniona, jednak na gruncie PIT prosumenci są w dość komfortowej sytuacji. Otóż, w ustawie normującej taką daninę ustawodawca podatkowy wprost wskazał, że jej regulacji nie stosuje się do przychodów wynikających z rozliczeń energii wytworzonej przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej i prosumenta wirtualnego energii odnawialnej, o których mowa w art. 4 ust. 11 pkt 2 OdnŹródłaEnU.

Wobec tego, osoba która jako prosument ma taki status, dokonuje takich rozliczeń i wypracowuje nadwyżki w rozliczeniu energii elektrycznej, nie uzyskuje z tego tytułu przychodu podatkowego, który musiałby być rozliczany z fiskusem.

 

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź