Brak wyłączeń co do wysokości wypłaty zaliczki w przepisach KSH, jak ma to miejsce w odniesieniu do spółki z o.o., daje prawo do wypłaty zaliczek na poczet zysku w spółce komandytowej w pierwszym roku jej funkcjonowania. Zdaniem organów podatkowych odliczenie wynikające z art. 30a ust. 6a PDOFizU, możliwe jest do stosowania dopiero po zakończeniu roku podatkowego, którego dotyczy zysk.
Możliwość wypłaty zaliczki na poczet zysku w pierwszym roku działania spółki komandytowej
Na gruncie KSH spółka komandytowa jest spółką osobową. W spółce komandytowej wobec wierzycieli za zobowiązania spółki, co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona, co wynika z brzmienia art. 102 KSH.
Komandytariusz uczestniczy w zysku spółki proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Równocześnie w art. 123 KSH zastrzeżono, iż zysk przypadający komandytariuszowi za dany rok obrotowy jest przeznaczany w pierwszej kolejności na uzupełnienie jego wkładu rzeczywiście wniesionego do wartości umówionego wkładu.
W zakresie zysku komplementariusza mają zastosowanie przepisy dotyczące spółki jawnej, zgodnie z którymi każdy wspólnik spółki jawnej ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Jeżeli jednak wskutek poniesionej przez spółkę straty udział kapitałowy wspólnika został uszczuplony, to zysk przeznacza się w pierwszej kolejności na uzupełnienie udziału wspólnika. Powyższe zasady znajdą zastosowanie, o ile umowa spółki nie stanowi inaczej.
Brak włączeń co do wysokości wypłaty zaliczki w przepisach KSH, jak ma to miejsce w odniesieniu do spółki z o.o., daje prawo do wypłaty zaliczek na poczet zysku w spółce komandytowej w pierwszym roku jej funkcjonowania.
Opodatkowanie zysku komplementariusza
Z art. 30a ust. 6a PDOFizU wynika przy tym, że zryczałtowany podatek od przychodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej pomniejsza się o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.
Zdaniem organów podatkowych odliczenie to można jednak stosować dopiero po zakończeniu roku podatkowego, którego dotyczy zysk. W konsekwencji organy podatkowe uważają, że od wypłacanych komplementariuszom zaliczek na poczet zysku zryczałtowany podatek w wysokości 19% spółki komandytowe obowiązane są pobierać bez dokonywania takiego odliczenia.
Tytułem przykładu wskazać można interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19.4.2021 r., 0115-KDIT1.4011.59.2021.1.MR, z 30.6.2021 r., 0113-KDIPT2-3.4011.400.2021.1.ID, czy z 13.8.2021 r., 0113-KDIPT2-3.4011.488.2021.1.SJ.