Zakład Ubezpieczeń Społecznych kwestionuje wykonywanie działalności usługowej w ramach działalności nierejestrowanej. Oczekuje zgłoszenia takich usług przez zleceniobiorców do oskładkowania. Kasa rejestrująca przy usługach kosmetycznych jest obowiązkowa, o ile usługi są świadczone na rzecz konsumentów (osób nieprowadzących działalności gospodarczej). Bez znaczenia pozostaje fakt, że podatnik chce wykonywać usługi w ramach działalności nierejestrowanej.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 PrPrzed: „Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z 10.10.2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej”.
Z art. 6 SysUbSpołU oraz art. 66 ŚOZŚrPubU wynika, że działalność nierejestrowana nie stanowi tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.
Zgodnie z pismem z 24.7.2018 r., które zostało wydane przez Centralę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (DI/100000/43/822/2018):
Zgodnie natomiast z art. 5 ust. 1 ustawy – Prawo przedsiębiorców nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 oraz z 2018 r. poz. 650), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. Biorąc pod uwagę brzmienie ww. przepisu osoby fizyczne, z którymi wnioskodawca ma zawarte umowy o świadczenie usług, a które zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy – Prawo przedsiębiorców są zwolnione z obowiązku rejestracji działalności gospodarczej z uwagi na wysokość osiąganych przychodów, nie są uważane za osoby prowadzące działalność gospodarczą, co powoduje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zawartych z ww. umów, w myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Przepisy rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wskazują, że niektóre usługi obowiązkowo podlegają pod obowiązek rejestracji za pomocą kasy fiskalnej, m.in.:
1) fryzjerskie,
2) kosmetyczne i kosmetologiczne,
3) budowlane,
4) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
5) prawnicze,
6) związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.