W tym przypadku można korzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ – jak wynika z pytania – nie ma tu miejsca handel częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: RyczałtU) opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b RyczałtU) nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Działalność usługowa w zakresie handlu dla celów opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym oznacza sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników (art. 4 ust. 1 pkt 3 RyczałtU).

Z pytania nie wynika, aby miała tu miejsce działalność polegająca na handlu (działalności usługowej w zakresie handlu) częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Usługi serwisowe inaczej sklasyfikowano statystycznie niż sprzedaż detaliczną, ponieważ jak wynika z art. 4 ust. 1 pkt 1 RyczałtU działalność usługowa dla potrzeb zastosowania opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU).

W opisanym stanie faktycznym można korzystać z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym.

Szkolenia z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź