Jeżeli usługi analizy danych tworzących zapytania w SQL stanowią usługę zaszeregowaną w pozycji PKWiU 62.01.11.0 „Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania”, to dla przychodów osiągniętych z jej wykonywania należy zastosować 12% stawkę ryczałtu ewidencjonowanego. Aktualnie przyjmuje się, że pisanie zleceń sterujących programami stanowi również usługę związaną z oprogramowaniem, a zatem nie podlega niższej, 8,5% stawce podatku.

Działalność gospodarczą polegającą na analizie danych tworzących zapytania w SQL zaliczyć należy prawdopodobnie do podklasy PKD 62.10.B „Pozostała działalność w zakresie programowania”.

Analiza danych tworzących zapytania w SQL stanowi najprawdopodobniej usługę zaliczaną do pozycji PKWiU 62.01.11.0 „Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania”, koncentrującą się na projektowaniu struktury i zawartości bazy danych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia bazy danych (magazynu danych).

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b oraz pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Świadczenie usług innych niż związane z oprogramowaniem z kategorii PKWiU 62.01.1, opodatkowane będzie 8,5% stawką ryczałtu.

Jeszcze kilka lat temu organy podatkowe uważały, że sporządzanie raportów i analiz na podstawie danych z baz kontrahenta (PKWiU 62.01.11.0) nie stanowi usługi bezpośrednio związanej z oprogramowaniem. Obciążone jest zatem 8,5% stawką ryczałtu ewidencjonowanego (por. interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 1.7.2022 r., 0115-KDWT.4011.246.2022.4.AD).

Od 2023 r. obserwujemy zmianę stanowiska fiskusa. Zaczęto wtedy przyjmować – zgodnie z wyjaśnieniami GUS – że klasa PKWiU 62.01 „Usługi związane z oprogramowaniem” obejmuje wszystko, tj. pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników. Wszystkie te czynności związane są pośrednio albo bezpośrednio z oprogramowaniem. Oprogramowanie to całość instrukcji i procedur (programów) oraz powiązanych z nimi danych umożliwiających komputerom i innym programowalnym urządzeniom wykonywanie określonych funkcji. Do oprogramowania zalicza się systemy operacyjne, programy użytkowe (aplikacje), programy do tworzenia programów, programy sterujące działaniem różnych urządzeń (tzw. firmware), a także różnego rodzaju programy wykorzystywane przez urządzenia i systemy sieciowe, telekomunikacyjne itp. Z tego też względu wszelkie czynności, które zamieszczone są w pozycji PKWiU 62.01.11.0, opodatkowane są 12% stawką ryczałtu (por. interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 5.3.2025 r., 0115-KDST2-1.4011.12.2025.1.AP). Niniejsze stanowisko poparł również NSA w wyroku z 23.8.2024 r. (II FSK 622/24, Legalis).

W następstwie powyższego należy uznać, że usługi analizy danych tworzących zapytania w SQL objęte są 12% stawką ryczałtu ewidencjonowanego.

Wydaje się, że działalność gospodarczą, która polega na analizie danych tworzących zapytania w SQL w celu pobierania różnych danych dla kontrahentów systemu, zaliczyć należy do podklasy PKD 62.10.B „Pozostała działalność w zakresie programowania”.

Przedstawioną klasyfikację Autor sugeruje jednak potwierdzić wnioskując o wydanie opinii statystycznej przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Szkolenia z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź