Darowizna taka nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku od darowizny – nie wygeneruje ona żadnych konsekwencji podatkowych, ani po stronie darczyńcy, ani także obdarowanego.

Więcej praktycznych wyjaśnień po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Przetestuj. Sprawdź

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 PodSpDarU darowizny podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Należy jednak zauważyć, że w myśl art. 9 ust. 1 pkt 1 PodSpDarU opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości, która w przypadku osób zaliczanych do III grupy podatkowej przekracza 4902 zł.

W analizowanym przypadku mamy do czynienia z darowizną o wartości 1500 zł. Darowizna ta zatem, ze względu na fakt, że jej wartość nie przekracza kwoty 4902 zł, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Oznacza to, że darowizna taka nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku od darowizny – nie wygeneruje ona żadnych konsekwencji podatkowych, ani po stronie darczyńcy, ani także obdarowanego.

Skonsultuj z ekspertem rozwiązanie problematycznych kwestii. Sprawdź
Ważne

Należy natomiast w tej sytuacji zwrócić uwagą na pewne niebezpieczeństwa związane z rozliczeniami podatkowymi. Skoro darowizna ma być przekazana pracownikowi lub osobie współpracującej, to podatnik powinien dysponować stosowną dokumentacją (na przykład umową darowizny), która na wypadek ewentualnej kontroli potwierdzi, że wypłacona kwota nie stanowi zapłaty za nabyte świadczenia (świadczoną pracę).

Należy też pamiętać o tym, że darowizna, jako wydatek nieponiesiony w celu uzyskania przychodu, w żadnej mierze nie będzie stanowiła kosztu podatkowego.