Na wstępie wyjaśnię, że zobowiązanym do naprawienia szkody wywołanej zdarzeniem objętym obowiązkowym ubezpieczeniem jest zarówno właściciel biura rachunkowego jako ubezpieczony, jak i ubezpieczyciel. Podstawę odpowiedzialności ubezpieczyciela jest umowa ubezpieczenia oraz fakt wyrządzenia szkody poszkodowanemu, a odpowiedzialność ubezpieczonego opiera się na przepisach Kodeksu cywilnego czynach niedozwolonych albo niewłaściwym wykonaniu umowy (art. 471 Kodeksu cywilnego). Tym niemniej właściciel biura, który musiałby szkodę naprawić będąc ubezpieczonym miałby potem roszczenie do ubezpieczyciela o zwrot wypłaconego odszkodowania. W takim przypadku zastosowanie ma art. 84 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym strona, której w razie niekorzystnego dla niej rozstrzygnięcia przysługiwałoby roszczenie względem osoby trzeciej albo przeciwko której osoba trzecia mogłaby wystąpić z roszczeniem, może zawiadomić taką osobę o toczącym się procesie i wezwać ją do wzięcia w nim udziału. Przystąpienie do procesu w charakterze interwenienta ubocznego zależy jedynie od woli ubezpieczyciela, może to zrobić bądź nie. Praktyka pokazuje, że często ubezpieczyciele przystępują do sprawy. Jeśli wzywany ubezpieczyciel zechce wziąć udział w procesie, powinien zgłosić interwencję uboczną. Warto wiedzieć, że nawet jeżeli ubezpieczyciel nie przystąpi do procesu to i tak wystąpią pożądane skutki materialne i procesowe w przyszłości w stosunkach między właścicielem biura a ubezpieczycielem.
W tej sytuacji rekomenduję zawiadomienie ubezpieczyciela o toczącym się postępowaniu. Zgodnie z art. 84 § 2 Kodeksu cywilnego przypozwanie następuje w formie pisma procesowego, w którym musi być podana przyczyna wezwania, tj. wskazana zależność interesu prawnego osoby trzeciej od korzystnego rozstrzygnięcia toczącej się sprawy dla strony przypozywającej. Ponadto we wnoszonym piśmie procesowym musi być podany stan sprawy w sposób umożliwiający przypozywanemu zorientowanie się nie tylko w przedmiocie toczącego się postępowania, ale i w jego przebiegu i stanie zaawansowania.
Proszę zatem takie pismo do sądu złożyć, opisać stan faktyczny sprawy, powołać się na związanie z ubezpieczycielem stosunkiem ubezpieczenia potwierdzonym polisą. Obserwuję, że nawet jeśli ubezpieczyciel nie przystępuje do sprawy to po wydaniu przez sąd wyroku spełnia zasądzone świadczenie.