Pracodawca może wydać pracownikowi polecenie pracy zdalnej wyłącznie w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu lub w okresie, w którym zapewnienie przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy pracownika nie jest czasowo możliwe z powodu działania siły wyższej.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

Praca zdalna

Praca zdalna zwykle jest wynikiem zgodnej woli stron stosunku pracy. Wspomniany konsensus dotyczy nie tylko samego faktu pracy na odległość, ale także miejsca wykonywania takiej pracy. Kodeksowa definicja pracy zdalnej określa, że praca może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (art. 6718 Kodeksu pracy).

Do uzgodnień o wykonywaniu pracy zdalnej (i miejscu jej wykonywania) dochodzi albo podczas nawiązywania stosunku pracy (tj. zatrudnienie do pracy na odległość), albo w trakcie trwania stosunku pracy („zmiana” dotychczasowej pracy stacjonarnej na pracę zdalną lub hybrydową). Zasady wykonywania pracy zdalnej określa się w porozumieniu z działającymi w zakładzie pracy związkami zawodowymi, w regulaminie lub w porozumieniu indywidualnym zawieranym z konkretnym pracownikiem.

Polecenie wykonywania pracy zdalnej

Jedynie w wyjątkowych przypadkach możliwe jest wprowadzenie pracy zdalnej jednostronną decyzją. Dotyczy to przypadku, w którym pracodawca może wydać pracownikowi polecenie wykonywania pracy na odległość (art. 6719 § 3 Kodeksu pracy). Pracodawca może wydać polecenie wykonywania pracy zdalnej tylko:

  • w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu lub
  • w okresie, w którym zapewnienie przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy pracownika nie jest czasowo możliwe z powodu działania siły wyższej

– jeżeli pracownik złoży bezpośrednio przed wydaniem polecenia oświadczenie w postaci papierowej lub elektronicznej, że posiada warunki lokalowe i techniczne do wykonywania pracy zdalnej. Co istotne, takie polecenie może zostać przez pracodawcę cofnięte z co najmniej dwudniowym uprzedzeniem, a zasady pracy zdalnej określa polecenie pracodawcy. W przypadku zmiany warunków lokalowych i technicznych uniemożliwiającej wykonywanie pracy zdalnej pracownik informuje o tym niezwłocznie pracodawcę, a w następstwie tej informacji pracodawca niezwłocznie cofa polecenie wykonywania pracy zdalnej.

Szkolenia z zakresu prawa pracy – aktualna lista szkoleń Sprawdź