Podatnik – w przypadku sprzedaży internetowej – może korzystać ze zwolnienia z tego obowiązku.
W przypadku sprzedaży internetowej połączonej z wysyłką towarów możliwe jest zastosowanie zwolnienia obowiązku stosowania kasy fiskalnej na podstawie poz. 41 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (dalej: KasRejR), który zwalania z obowiązku fiskalizacji dostawę towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo–kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo–kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).
Warto też zwrócić uwagę, że w § 4 ust. 1 KasRejR wymieniono pewnego rodzaju towary zbliżone do AGD i oświetlenia, których sprzedaż musi być zawsze wykazana w kasie rejestrującej. Przykładowo dotyczy to sprzedaży (§ 4 ust. 1 pkt 1 KasRejR):
1) komputerów stacjonarnych i przenośnych, w tym laptopów i tabletów, oraz urządzeń peryferyjnych do nich, konsol do gier, części do komputerów i konsol,
2) wyrobów elektronicznych, w tym odbiorników telewizyjnych i radiowych, gramofonów, głośników, telefonów, w tym smartfonów, smartwatchów, anten, wyświetlaczy, monitorów, aparatów do zapisu lub odtwarzania obrazu i dźwięku, nawigacji, urządzeń pamięci trwałej, taśm, dysków, urządzeń alarmowych,
3) wyrobów optycznych, w tym lornetek, lunet, rzutników,
4) sprzętu fotograficznego, w tym cyfrowych i konwencjonalnych aparatów fotograficznych, soczewek, obiektywów, kamer, projektorów filmowych.
Jeśli więc podatnik nie będzie sprzedawał towarów wskazanych w § 4 ust. 1 KasRejR, to będzie mógł korzystać ze zwolnienia z obowiązku fiskalizacji dla sprzedaży wysyłkowej.