Pracownik nie może wykonać badania kontrolnego ostatniego dnia zwolnienia lekarskiego.
Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia (art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy (art. 229 § 3 Kodeksu pracy).
Z powyższych przepisów wynika, że pracownik powinien wykorzystać cały okres zwolnienia lekarskiego na odzyskanie zdrowia. Prowadzi to do wniosku, że pracownik nie może wykonać badania kontrolnego ostatniego dnia zwolnienia lekarskiego.
Wyrażane są także opinie, że nie ma podstawy prawnej, na podstawie której pracodawca mógłby zobowiązać pracownika do tego, aby zrealizował badania kontrolne w czasie zwolnienia lekarskiego. Nawet jeśli miałoby to nastąpić w jego ostatniej fazie.
Pracownik może wykonać kontrolne badania lekarskie najwcześniej pierwszego dnia po powrocie do pracy. Powinno to odbyć się przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Zgodnie bowiem z art. 229 § 4 Kodeksu pracy, pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.