W związku z obecną sytuacją stanu epidemii w naszym kraju nasz urząd pracuje na dwie grupy. Wtedy, kiedy pracuje 1-wsza grupa 2 grupa na wniosek Wójta wykonuje pracę zdalną. Natomiast pracownicy jednostek korzystają z art. 81 KP czyli gotowości do pracy. Moje pytanie jest następujące: Czy wynagrodzenie zarówno pracy zdalnej i gotowości do pracy jest wypłacane w tej samej wysokości czyli 100% zasadniczej plus dodatek stażowy i funkcyjny. Czy podczas pracy zdalnej wypłacamy ryczałt samochodowy?
Zgodnie z art 81 KP pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
Zobacz również |
---|
Orzecznictwo
Wyrok Sądu Najwyższego (II PK 3/11, Legalis) z 22.6.2011 r. określa, że „pojęcie wynagrodzenia pracownika wynikającego z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną w rozumieniu art. 151 1§ 3 KP, odnosi się do stawki wynagrodzenia zasadniczego ustalonej przez strony w umowie o pracę lub innym akcie będącym podstawą stosunku pracy.(…) Stawka osobistego zaszeregowania w rozumieniu art. 81 KP oznacza wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny”. Tym samym przedmiotowy wyrok potwierdził tezę SN z 1985 r. (w uchwale z 25.4.1985 r., I PRN 28/85, Legalis), że wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowanie pracownika to takie „o charakterze stałym i bezpośrednio związanym z funkcją wykonywaną przez pracownika lub zajmowanym przez niego stanowiskiem, a nie wynagrodzenie, którego uruchomienie jest uzależnione od spełnienia przez pracownika dodatkowych przesłanek, jak np. okresu pracy, świadczenia pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia, wykonania określonych zadań itp”.
Odmiennie zapatruje się na tę kwestię Sąd Najwyższy w wyroku z 23.5.2012 r. I PK 175/11, Legalis. Mianowicie stwierdził on, że „dodatek funkcyjny uzależniony procentowo od płacy zasadniczej nie stanowi wynagrodzenia pracownika wynikającego z osobistego zaszeregowania określonego stawką miesięczną w rozumieniu art. 151 1 § 3 KP”. |
Warto w tym miejscu dodać, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy I Polityki Socjalnej z 29.5.1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w KP – § 4a – przy ustalaniu należności dla pracowników otrzymujących wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania, określonego stawką miesięczną, wynagrodzenie za 1 godzinę ustala się dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.
Co się tyczy wynagrodzenia za pracę zdalną – moim zdaniem zmienia się jedynie miejsce jej wykonywania. Dotychczasowe wynagrodzenie pozostaje bez zmian. Wobec powyższego za tak wykonywaną pracę należy się dotychczasowe, tzw. ”normalne” wynagrodzenie.
Orzecznictwo
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 22.6.2011 r. (II PK 3/11, Legalis) „normalne wynagrodzenie”, to takie, „które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, a więc obejmuje ono zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia…” |
Jeśli chodzi natomiast o ryczałt za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych w ramach jazd lokalnych, traktuje o tym § 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 25.3.2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Zwrot kosztów używania pojazdów do celów służbowych następuje w formie miesięcznego ryczałtu obliczonego jako iloczyn stawki za 1 kilometr przebiegu i miesięcznego limitu przebiegu kilometrów na jazdy lokalne po złożeniu przez pracownika pisemnego oświadczenia o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych w danym miesiącu. Oświadczenie to powinno zawierać dane dotyczące pojazdu (pojemność silnika, marka, numer rejestracyjny) oraz określać ilość dni nieobecności pracownika w miejscu pracy w danym miesiącu z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej lub innej nieobecności, a także ilość dni, w których pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych.
Kwotę ustalonego ryczałtu, o którym mowa wcześniej zmniejsza się o jedną dwudziestą drugą za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika w miejscu pracy z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej trwającej co najmniej 8 godzin lub innej nieobecności oraz za każdy dzień roboczy, w którym pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych.
Praca zdalna nie jest zatem nieobecnością w miejscu pracy z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej trwającej co najmniej 8 h lub inną nieobecnością. Podczas pracy zdalnej zmienia się jedynie miejsce wykonywania pracy. Warunkiem wypłaty ryczałtu jest jednakże oświadczenie pracownika o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych w danym miesiącu. Wobec powyższego jeśli pracownik nie dysponował samochodem do celów służbowych przez dane dni w miesiącu musi zaznaczyć to w oświadczeniu, a w konsekwencji ryczałt będzie mu o te dni pomniejszony.
radca prawny Piotr Kozłowski