Przepisy CzasKierU zawierają odrębne regulacje dotyczące ewidencji czasu pracy. Określają one treść ewidencji, cel jej prowadzenia, ograniczenia prowadzenia ewidencji w przypadku stosowania systemu zadaniowego lub ryczałtów za pracę w nocy albo za nadgodziny. Wskazują na obowiązek udostępniania kierowcy ewidencji na każdy jego wniosek oraz kreują zasadnicze różnice odnośnie okresu przechowywania ewidencji. W tym zakresie następują znaczące zmiany (obowiązywać będą od 29.5.2022 r.). Nie regulują jednak wszystkiego.
Na podstawie art. 94 KP pracodawca jest obowiązany m.in. prowadzić i przechowywać w postaci papierowej lub elektronicznej dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników (dokumentacja pracownicza). Zakres treści dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy określa § 6 DokPracR, wskazując, m.in. że obejmuje ona ewidencję czasu pracy. Ustawa o czasie pracy kierowców nie reguluje wszystkich kwestii związanych z ewidencją, nie można uznać jej postanowień za wyczerpujące. Zdaniem autora w pełni znajdują do niej zastosowanie – jako że jest to dokumentacja wchodząca w zakres dokumentacji pracowniczej tylko objętej częściowo odrębną regulacją – przepisy o wydawaniu kopii całości lub części dokumentacji. Inna interpretacja prowadziłaby do nieakceptowalnych wniosków – kierowca mógłby domagać się udostępnienia do wglądu ewidencji ale już nie jej kopii, osoba bliska nie mogłaby w razie zgonu kierowcy domagać się kopii ewidencji.
Przepisy art. 9412 KP wprowadzają wprost obowiązek wydawania przez pracodawcę kopii całości lub części dokumentacji pracowniczej na wniosek:
1) pracownika lub byłego pracownika albo
2) wymienionych w art. 949 § 3 KP osób bliskich w przypadku śmierci pracownika lub byłego pracownika.
Uprawnienie to przysługuje następującym członkom rodziny zmarłego:
1) dzieciom własnym, dzieciom drugiego małżonka oraz dzieciom przysposobionym;
2) przyjętym na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnukom, rodzeństwu i innym dzieciom, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
3) małżonkowi (wdowie i wdowcowi);
4) rodzicom, w tym ojczymowi i macosze oraz osobom przysposabiającym.