Nowy i zmieniony artykuł w Kodeksie pracy
W ramach nowelizacji Kodeksu pracy mają zostać wprowadzone dwie zasadnicze zmiany. Pierwsza w ramach nowego art. 183ca, natomiast druga w ramach art. 221 Kodeksu pracy.
Nowy art. 183ca Kodeksu pracy
W Kodeksie pracy po art. 183c projekt przewiduje dodanie nowego art. 183ca Kodeksu pracy.
Zgodnie z nowym art. 183ca § 1 osoba ubiegająca się o zatrudnienie na danym stanowisku będzie otrzymywała od pracodawcy informację o:
1) wynagrodzeniu, o którym mowa w art. 183c § 2 Kodeksu pracy, jego początkowej wysokości lub jego przedziale – opartym na obiektywnych, neutralnych kryteriach, w szczególności pod względem płci, oraz
2) odpowiednich postanowieniach układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania – w przypadku, gdy pracodawca jest objęty układem zbiorowym pracy lub obowiązuje u niego regulamin wynagradzania.
Warto, przypomnieć, że zgodnie z art. 183c § 2 wynagrodzenie obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna.
W § 2 dodawanego art. 183ca wskazano, że informacje o wysokości wynagrodzenia pracodawca będzie przekazywał osobie ubiegającej się o zatrudnienie, z odpowiednim wyprzedzeniem, zapewniając świadome i przejrzyste negocjacje w postaci papierowej lub elektronicznej na jednym z trzech etapów:
1) w ogłoszeniu o naborze na stanowisko,
2) przed rozmową kwalifikacyjną – jeżeli pracodawca nie ogłosił naboru na stanowisko ani nie przekazał informacji, o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniu,
3) przed nawiązaniem stosunku pracy – jeżeli pracodawca nie ogłosił naboru na stanowisko ani nie przekazał informacji o wysokości wynagrodzenia, w ogłoszeniu ani przed rozmową kwalifikacyjną.
Celem tej zmiany, jest to, żeby kandydat możliwie szybko uzyskał informację o wynagrodzeniu.
Z kolei w § 3 dodawanego do Kodeksu pracy art. 183ca wskazano, że pracodawcy mają zapewniać, aby ogłoszenia o naborze na stanowisko oraz nazwy stanowisk były neutralne pod względem płci, a proces rekrutacyjny przebiegał w sposób niedyskryminujący.
Zmiana w art. 221 Kodeksu pracy
W art. 221 w § 1 pkt 6 Kodeksu pracy uszczegółowiono, w ramach udostępnienia pracodawcy danych osobowych, informację o przebiegu zatrudnienia. W nowym brzmieniu pracodawca będzie mógł wymagać przedstawienia dotychczasowego przebiegu zatrudnienia, jednak z wyłączeniem informacji o wynagrodzeniu w obecnym stosunku pracy oraz w poprzednich stosunkach pracy.
Obecnie brzmienie przepisów nie odnosi się do informacji o wynagrodzeniu w obecnym stosunku pracy oraz w poprzednich stosunkach pracy.
Jesienią projekt ustawy wdrażającej dyrektywę o równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn
Jak podkreślono w trakcie prac podczas obrad na Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, intencją autorów nowelizacji Kodeksu pracy jest to, żeby osoba ubiegająca się o prace na jak najwcześniejszym etapie uzyskała informacje jaka jest kwota wynagrodzenia na stanowisku pracy.
Co istotne, uchwalona przez Sejm nowelizacja przepisów to nie jest implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z 10.5.2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania, którą kraje UE powinny wdrożyć do 2026 r. Ta nowelizacja stanowi odrębną zmianę przepisów Kodeksu pracy, która tylko częściowo pokrywa się ze wspomnianą dyrektywą. Niezależnie od omawianej nowelizacji Kodeksu pracy, obecnie w resorcie pracy trwają prace nad rządowym projektem ustawy wdrażającej tzw. dyrektywę równościową do polskiego porządku prawnego.