Obowiązek raportowania poziomu partycypacji w prowadzonych PPE
Obowiązek raportowania przez pracodawców poziomu partycypacji w prowadzonych PPE pojawił się 3 lata temu. Obowiązek poinformowania PFR o poziomie partycypacji w PPE, oznacza przekazywanie do PFR dwa razy w roku informacji o poziomie partycypacji w PPE – do 31 lipca i 31 stycznia, według stanu odpowiednio na 1 lipca i 1 stycznia. Poziom partycypacji jest ważny przede wszystkim dla pracodawców korzystających ze zwolnienia z obowiązku tworzenia PPK.
Pracodawcy, którzy prowadzą PPE, przekazują Polskiemu Funduszowi Rozwoju (PFR) oświadczenia o liczbie uczestników programu oraz liczbie pracowników zatrudnionych u pracodawcy według stanu na 1 stycznia i według stanu na 1 lipca w danym roku kalendarzowym, czyli poziomu partycypacji w PPE. Podobnie jak to miało miejsce w lipcu 2024 r. oraz w styczniu 2025 r. Tym razem czeka nas lipcowa weryfikacja. Pracodawcy będą musieli przekazać wskazane dane do PFR do 31.7.2025 r.
W tym celu został stworzony specjalny formularz, w którym pracodawcy mogą w sposób elektroniczny przekazać dane. PFR powinien przekazać w postaci elektronicznej (podobnie jak w poprzednich weryfikacjach) link do strony, na której pracodawcy prowadzący PPE po uwierzytelnieniu będą przekazywać informacje o poziomie partycypacji.
Oświadczenie pracodawcy
Oświadczenie pracodawcy będzie musiało zostać przekazane w postaci papierowej albo elektronicznej do 31.7.2025 r. według stanu na 1.7.2025 r. Kolejna taka weryfikacja i raportowanie będzie miało miejsce w styczniu 2026 r.
Oświadczenie dotyczące poziomu partycypacji w PPE pracodawcy mogą przekazywać, zgodnie z informacją PFR na dwa sposoby:
- pierwsza możliwość – elektronicznie, za pomocą specjalnego formularza na stronie: https://ppe.pfr.pl; złożenie wymaganego ustawą oświadczenia jest możliwe po zalogowaniu się za pomocą numeru NIP i kodu TOKEN, który jest nadawany indywidualnie dla każdego pracodawcy prowadzącego PPE;
- druga możliwość – przesłanie oświadczenia bezpośrednio do PFR na specjalny uruchomiony w tym celu adres mailowy oswiadczenie-ppe@pfr.pl lub pocztą tradycyjną w wersji papierowej.
Oświadczenie pracodawcy powinno zawierać następujące dane:
- numer NIP
- nazwa pracodawcy
- numer REGON
- liczba pracowników zatrudnionych u pracodawcy
- liczba uczestników PPE zatrudnionych u pracodawcy
Oświadczenie można przekazać na adres korespondencyjny PFR S.A., lub na adres: oswiadczenie-ppe@pfr.pl. Przekazując dane e-mail należy dokument podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
PPE a obowiązki PPK
Wskazane dane są niezbędne do zweryfikowania czy poziom partycypacji w PPE uprawnia pracodawca do korzystania ze zwolnienia z obowiązku tworzenia PPK. PFR sprawdzi czy pracodawcy prowadzący PPE i nie posiadający PPK spełniają ustawowe przesłanki uprawniające ich do niewdrażania PPK – wśród tych przesłanek jest m.in. zapewnienie partycypacji w PPE na poziomie co najmniej 25% (art. 133 ust. 1 i ust. 2 pkt PPKU).
Aktywa PPK przekroczyły 38 mld zł
W Pracowniczych Planach Kapitałowych, według najnowszych danych na 31.5.2025 r., uczestniczy 3,86 mln osób, na łącznie 4,70 mln aktywnych rachunkach PPK. To oznacza, że część osób uczestniczących w PPK posiada więcej niż jeden rachunek PPK. Wartość aktywów PPK na koniec maja 2025 r. wynosiła 37,35 mld zł, a na koniec czerwca przekroczyła 38 mld zł. Ponad 330 tys. pracodawców utworzyło PPK. Częściej uczestnikami PPK są mężczyźni, których jest w programie 1,69 mln, a 1,66 mln uczestników PPK stanowią kobiety. Nie ma danych co do płci wśród 0,51 mln osób uczestniczących w PPK. Średnia wieku uczestników PPK wynosi 40 lat, a największą grupę stanowią osoby w wieku 30–54 lata, to łącznie 2,74 mln osób. Największa partycypacja w ramach PPK jest w województwie mazowieckim, dolnośląskim oraz wielkopolskim, a najniższa w województwie świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim. Grupa stanowiąca 94,06 % oszczędzających w PPK to Polacy (3,63 mln osób), wśród osób innej narodowości dominuje narodowość́ ukraińska (143,09 tys. osób), na drugim miejscu są osoby narodowości białoruskiej (17,16 tys.) a na trzecim osoby o narodowości indyjskiej (5,18 tys.).