Aplikacja e-Deklaracje Desktop to narzędzie, które umożliwia tylko osobom fizycznym (podatnikom i płatnikom) wysyłanie drogą elektroniczną deklaracji podpisanych „danymi autoryzującymi” (podpisem elektronicznym zapewniającym autentyczność deklaracji i podań opartym na danych autoryzujących). Aplikacja działa pod systemem Windows.

Więcej treści podatkowych po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Przetestuj. Sprawdź

W aplikacji dostępne są deklaracje:

  • w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych: PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-CFC, IFT-1, IFT-1R, PIT-WZ, PIT-OP,
  • w zakresie podatku od towarów i usług: VAT-8, VAT-9M, VAT-10,VAT-11, VAT-12, VAT-23, VAT-26, VAT-27, VAT-27K, VAT-UE, VAT-UEK,
  • informacja dotycząca funkcjonowania podmiotu urządzającego i prowadzącego działalność w zakresie gier hazardowych – IGH-1.

Przed zakończeniem funkcjonowania aplikacji warto zapisać wysłane przez aplikację rozliczenia oraz Urzędowe Potwierdzenia Odbioru – UPO.

Deklaracje oraz UPO, znajdujące się w zakładce „Moje rozliczenia”, można zapisać w formie PDF lub wydrukować. Aby to zrobić, należy skorzystać z paska narzędzi Adobe Readera, który jest dostępny nad otwartym formularzem (po kliknięciu ikony dyskietki otworzy się okno z pytaniem o miejsce zapisania pliku, a po kliknięciu ikony drukarki – okno parametrów wydruku).

Od 1.1.2022 r. nie będą także dostępne instrukcje i pliki instalacyjne aplikacji.

Zmiany nie dotyczą formularzy interaktywnych wysyłanych przez bramkę e-Deklaracje – formularze interaktywne będą nadal udostępniane i będzie je można wysyłać z wykorzystaniem wtyczki plug-in.

Wciąż masz wątpliwości? Zapytaj eksperta. Sprawdź