Podatnik powinien wykazać w JPK V7M i opodatkować import usługi. Usługa powinna być opodatkowana w dniu wykonania (udostępnienia licencji) lub zapłaty, gdyby miała miejsce przed datą realizacji świadczenia.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

Co prawda nie zostało to wprost wskazane w pytaniu, ale Autor zakłada, że pytający posiada status podatnika VAT. Jeżeli w istocie tak jest, nawet gdyby był podatnikiem zwolnionym, miejsce opodatkowania usługi znajdowałoby się w Polsce, w państwie jego siedziby. Wobec tego – z uwzględnieniem, że świadczącym jest podmiot z siedzibą w USA – polski nabywca jest zobowiązany do uwzględnienia w JPK V7M i opodatkowania polskim VAT wg stawki 23% importu usługi udostępnienia licencji.

Uwzględniając okoliczności przywołane w pytaniu należy wskazać, że usługa taka ujmowana jest w JPK V7M nabywcy w polach K 27 i K 28. W tych polach prezentuje się podstawę opodatkowania i kwotę VAT z tytułu importu usług innych, niż nabywane od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy o VAT. Tutaj miejsce opodatkowania jest identyfikowane na podstawie art. 28b ustawy o VAT, ale z pytania nie wynika, by świadczący usługę podmiot z USA był podatnikiem podatku od wartości dodanej. Wyjaśnić przy tym należy, że zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 11 ustawy o VAT podatkiem od wartości dodanej jest podatek od wartości dodanej nakładany na terytorium państwa członkowskiego, z wyjątkiem polskiego VAT. Nie jest zatem podatkiem od wartości dodanej podatek o podobnym charakterze, który obowiązuje w państwie trzecim.

Podatek należny z tytułu importu usług jest jednocześnie dla nabywcy podatkiem naliczonym, który podlega rozliczeniu wg właściwej dla niego zasady i jako taki jest ewentualnie prezentowany w JPK V7M.

Gdyby nabywca nie posiadał statusu czynnego podatnika VAT, wówczas musiałby import usług rozliczyć w złożonej do 25. dnia następnego miesiąca, w celu dokonania prawidłowego opodatkowania, deklaracji VAT–9M (przy braku w danym okresie rozliczeniowym WNT). Podatek od takiego importu usług musiałby ów podatnik zwolniony odprowadzić do US.

W każdym przypadku obowiązek podatkowy dla takiego importu usług powstanie w dacie wykonania usługi, co w przypadku licencji udzielonej na czas nieokreślony ma miejsce w momencie udostępnienia licencji. Gdyby przed taką datą świadczący otrzymał zapłatę, wówczas obowiązek podatkowy powstałby w dniu uzyskania przez niego zapłaty.

Szkolenia z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź