Aby skorzystać z ewentualnych preferencji wynikających z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, polska spółka powinna uzyskać certyfikaty rezydencji poszczególnych wspólników. Polska spółka może w takich przypadkach co najwyżej zwracać się do swego zagranicznego kontrahenta z prośbą o dostarczenie jej właściwych certyfikatów rezydencji wspólników. Nie ma ona podstaw do stosowania jakichkolwiek środków przymusu.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: PDOPrU) podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 PDOPrU (tj. podatników posiadających w Polsce tzw. ograniczony obowiązek podatkowy), przychodów z tytułu m.in. świadczeń doradczych, ustala się w wysokości 20% przychodów. Natomiast zgodnie z art. 26 ust. 1 PDOPrU osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych m.in. w art. 21 ust. 1 PDOPrU, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 2, 2b, 2d i 2e PDOPrU, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a–1e PDOPrU. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe, ale pod warunkiem udokumentowania siedziby podatnika dla celów podatkowych poprzez uzyskanie certyfikatów rezydencji. Przy weryfikacji warunków zastosowania stawki podatku innej niż określona w art. 21 ust. 1 lub art. 22 ust. 1 PDOPrU, zwolnienia lub warunków niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, płatnik jest obowiązany do dochowania należytej staranności. Przy ocenie dochowania należytej staranności uwzględnia się charakter, skalę działalności prowadzonej przez płatnika oraz powiązania płatnika z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 5 PDOPrU.

W przypadku świadczeń dokonywanych na rzecz osób fizycznych (wspólników spółek osobowych będących osobami fizycznymi) analogiczne zastosowanie znajdą przepisy art. 29 ust. 1 pkt 5, ust. 2 i art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: PDOFizU).

Jak słusznie wskazuje Autor pytania, w przypadku świadczeń dokonywanych na rzecz spółek osobowych „opodatkowani są tylko partnerzy spółki”. Ściślej mówiąc, w przypadku spółek osobowych transparentnych podatkowo, podatnikami podatku dochodowego nie są same spółki, ale ich wspólnicy. Dlatego właśnie wszelkie warunki w zakresie preferencji wynikających z właściwych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania powinny być w takich przypadkach spełnione dla wspólników, a nie samych spółek. Z tego też względu polska spółka powinna domagać się certyfikatów rezydencji poszczególnych wspólników (zob. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z 19.5.2023 r., 0111-KDIB1-2.4010.101.2023.3.AW).

Odnosząc się do możliwości w zakresie pozyskania ww. dokumentacji należy zaznaczyć, że polska spółka może co najwyżej zwracać się do swego zagranicznego kontrahenta z prośbą o dostarczenie jej właściwych certyfikatów rezydencji. Nie ma ona podstaw do stosowania w tym zakresie jakichkolwiek środków przymusu. Należy również pamiętać, że niedostarczenie przez podatników odpowiednich certyfikatów wiąże się z opodatkowaniem wypłacanych na ich rzecz środków. Okoliczność ta stanowi zwykle dla tych wspólników wystarczającą motywację do przedkładania odpowiedniej dokumentacji.

Szkolenia z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź