Zaznaczyć należy, że czynności podatników względem których zastosowanie znajduje 8% stawka podatku, wyszczególniono w załączniku numer 3 do ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: VATU). W pozycjach 64-68 tego załącznika znajdują się świadczenia, które można byłoby przeanalizować w kontekście organizacji obozu tanecznego. Są to, bez względu na PKWiU:
1) usługi kulturalne i rozrywkowe – wyłącznie w zakresie wstępu na widowiska artystyczne, włączając przedstawienia cyrkowe, do obiektów kulturalnych (poz. 64);
2) usługi związane z rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne (poz. 65);
3) usługi bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałe usługi w zakresie kultury – wyłącznie w zakresie wstępu (poz. 66);
4) wstęp na imprezy sportowe (poz. 67);
5) pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu (poz. 68).
„Wstęp” na potrzeby niniejszych preferencji definiowany jest jako możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś, przy czym nie ma znaczenia forma biletu (lub opłaty) za wstęp. W tym rozumieniu wstęp to także karnet upoważniający do regularnych wejść. Z kolei opłata za wstęp na imprezę sportową polega na uiszczeniu opłaty przez widza, związanej z możliwością uczestniczenia poprzez oglądanie imprezy sportowej.
W związku z faktem, że organizacja obozu tanecznego nie będzie wstępem w powyższym znaczeniu, nie będzie opodatkowana 8% stawką VAT. Dla tej usługi należy zastosować podstawową stawkę VAT w wysokości 23%.
Należy jednak zaznaczyć, że zazwyczaj organizacja różnych zgrupowań, obozów wyjazdowych, stanowi realizację tzw. usług turystyki, unormowanych w art. 119 VATU. Przez usługę turystyki należy rozumieć kompleksową usługę świadczoną na rzecz turysty, która obejmuje swym zakresem cząstkowe usługi, bez których dana impreza turystyczna nie mogłaby się odbyć. Za usługi turystyki należy uznać zorganizowane lub indywidualne wyjazdy wypoczynkowe połączone z rekreacją i rozrywką (tzn. kompleksowym programem imprez) m.in. związane z uprawianiem sportu.
Tym samym organizacja wyjazdu w formie obozu tanecznego, w ramach którego uczestnikom zostanie zapewniony transport, zakwaterowanie, wyżywienie i opieka, jest świadczeniem złożonym, składającym się z usług własnych i nabytych i w konsekwencji stanowi usługę turystyki. Podobnie uważają organy podatkowe, dla przykładu można przytoczyć interpretację indywidualną Dyrektora KIS z 7.3.2018 r., (0112-KDIL1-1.4012.18.2018.1.MJ), odnoszącą się bezpośrednio do organizacji obozu tanecznego przez podatnika.
Podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki, jest kwota marży.
Usługi turystki rozliczane na zasadzie marży, opodatkowane są VAT w stawce 23%. W przypadku, gdy podatnik część świadczeń w ramach usługi turystyki wykonuje we własnym zakresie, to dla tych usług zastosuje stawkę podatku dla nich właściwą (np. stawkę 8% dla usługi transportu, poz. 39 załącznika nr 3 do VATU).
Mimo, że w treści pytania nie wspomniano, że obóz będzie organizowany dla dzieci i młodzieży, końcowo warto zaznaczyć, że usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej, w przepisach o systemie oświaty oraz w przepisach ustawy Prawo oświatowe mogą być usługami korzystającymi ze zwolnienia z VAT w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a VATU.