Pracownicy obsługujący wózki widłowe posiadający stosowne uprawnienia operatora nie muszą posiadać imiennych zezwoleń wydanych przez pracodawcę. Niemniej jednak pracodawca może wprowadzić takie procedury w swoim zakładzie pracy.

Więcej praktycznych wyjaśnień po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Odbierz

 

Stosownie do postanowień § 4 rozporządzenia MRiF z 15.12.2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 852) przyjęto generalną zasadę, że do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia dopuszcza się osoby, które ukończyły 18 lat i posiadają zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi wózków jezdniowych uzyskane na podstawie przepisów dotyczących trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (rozporządzenie MPiT z 21.5.2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych; Dz.U. z 2019 r. poz. 1008).

Od zasady tej przewidziano jednak wyjątki, bowiem do obsługi wózków jezdniowych innych niż wymienione powyżej, pracodawca może dopuścić osoby, które:

1) ukończyły 18 lat i posiadają zaświadczenie ukończenia odpowiedniego szkolenia potwierdzającego nabyte umiejętności w oparciu o programy opracowane lub zatwierdzone przez Urząd Dozoru Technicznego, lub

2) posiadają dokumenty stwierdzające uprawnienie do kierowania pojazdami silnikowymi lub zespołami składającymi się z pojazdu silnikowego i przyczepy lub naczepy, uzyskane na podstawie przepisów w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, lub

3) ukończyły 18 lat i posiadają zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi wózków jezdniowych, uzyskane na podstawie przepisów dotyczących trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych.

Dodatkowe kwalifikacje muszą posiadać operatorzy wózków zasilanych gazem oraz osoby dokonujące wymiany butli z gazem w tych wózkach, bowiem muszą oni/one zostać przeszkoleni/przeszkolone w zakresie bezpiecznego użytkowania butli, w tym ich bezpiecznej wymiany. Zakres tematyki takiego szkolenia powinien zostać określony w programie szkolenia dla operatorów wózków zasilanych gazem.

Pracownicy obsługujące wózki widłowe, posiadający stosowne uprawnienia operatora, nie muszą posiadać imiennych zezwoleń wydanych przez pracodawcę. Niemniej jednak pracodawca może wprowadzić takie procedury w swoim zakładzie pracy w celu zwiększenia bezpieczeństwa pracy.

Szkolenia z zakresu prawa pracy – aktualna lista szkoleń Sprawdź