Wydłużenie ważności orzeczeń maksymalnie o 6 miesięcy

Dnia 2.8.2024 r. została ogłoszona w Dz.U. ustawa z 24.7.2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1165). Przedłuża ona ważność orzeczeń, które wygasają 30.9.2024 r., o maksymalnie 6 miesięcy. Wprowadzenie tej zmiany było konieczne dla zachowania statusu osób niepełnosprawnych w czasie oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia. Warunkiem utrzymania ciągłości statusu będzie złożenie przedmiotowego wniosku.

Wcześniejsze złożenie wniosku

Ustawa wydłuża także termin na wcześniejsze złożenie wniosku o wydanie orzeczenia w związku upływem terminu jego ważności. Do tej pory termin ten wynosił 30 dni, a według nowych regulacji wynosi 2 miesiące, przy czym dla osób poniżej 16 roku życia ubiegających się o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności termin wynosi 3 miesiące.

Dłuższy termin na złożenie wniosku o wydanie orzeczenia ma na celu usprawnienie weryfikacji wniosków poprzez rozłożenie w czasie ich rozpatrywania przez komisje orzecznicze.

Ciągłość statusu osoby niepełnosprawnej a pracodawca i pracownik

Warto zaznaczyć, że ustawa w nowym kształcie zapewnia zachowanie ciągłości statusu osoby niepełnosprawnej będącej pracownikiem. Tym samym pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne, jak też osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą mają zachowaną ciągłość pomocy z tego tytułu.

Uwaga!

W ustawie znalazł się także zapis, który wydłuża ważność kart parkingowych osób niepełnosprawnych do 31.3.2025 r.

Źródło: gov.pl

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź