Zarówno w odniesieniu do pytanie nr 1, jak i nr 2, należy stwierdzić, że zwrot wydatków poniesionych przez pracowników nie będzie stanowić u nich przychodu podlegającego opodatkowaniem PIT.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również równowartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W tym przypadku konieczne jest jednak zwrócenie uwagi na wyrok TK z 8.7.2014 r. (K 7/13, Legalis), w którym zostały wymienione przesłanki uznania świadczenia za przychód pracownika. Z wyroku tego wynika, że za przychody pracownika mogą zostać uznane takie świadczenia, które:
1) zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
2) zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
3) mają wymierną wartość przypisaną indywidualnemu pracownikowi (oznacza to, że świadczenie nie jest dostępne w sposób ogólny dla wszystkich podatników).
Biorąc pod uwagę powyższe przesłanki, ciężko uznać zwroty wydatków poniesione przez pracowników w celu dojazdu na szkolenia/ wydarzenia, na które pracownik jest delegowany przez pracodawcę, za świadczenie spełnione w interesie pracownika. Orzecznictwo już dłuższy czas stoi na stanowisku, że w sytuacjach, gdy pracownik wykorzystuje samochód prywatny do przejazdów służbowych, to taki zwrot wydatków nie stanowi u niego przychodu podatkowego.
W przypadku, gdy pracodawca zwraca pracownikowi wydatki związane z przejazdem taksówkami na szkolenia lub wydarzenia, na które to pracodawca go wysyła (deleguje), wówczas również trudno jest mówić o przysporzeniu majątkowym po stronie pracownika, ponieważ uzyskuje on jedynie zwrot kwoty, której nie wydałby, gdyby nie polecenie służbowej.
W związku z powyższym dokonywanie zwrotów takich wydatków przez pracodawcę pracownikom nie będzie stanowiło u tych drugich przychodów podlegających opodatkowaniu PIT.