Na dzień rozpoczęcia prowadzenia ksiąg rachunkowych należy na podstawie inwentaryzacji sporządzić spis wszystkich aktywów i pasywów. Ich wartość musi być równa. Najczęściej rozbieżności – jeśli pasywa są wyższe niż aktywa – wynikają z nieujęcia aktywów, braku ich wyceny.
Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: RachunkU) wykaz składników aktywów i pasywów (inwentarz), które są potwierdzone ich inwentaryzacją, sporządzają jednostki, które uprzednio nie prowadziły ksiąg rachunkowych w sposób określony ustawą. Inwentarz wycenia się zgodnie z zasadami określonymi w art. 28 RachunkU.
Jeśli chodzi o ujęcie aktywów objętych odpisami – Autor zakłada, iż wskazaliście Państwo, że objecie ulgą na złe długi powoduje jednocześnie ujęcie odpisu aktualizacyjnego, o którym mowa w art. 35b RachunkU.
Jeśli chodzi o zobowiązania, to rzeczywiście objecie ich tzw. ulgą na złe długi nie powoduje odpisania i nadal jest saldo po stronie „Ma” jako zobowiązanie jednostki.
Jeśli występuje różnica, to należy sprawdzić, czy wszystkie składniki środków trwałych są ujęte, czy są wycenione z uwzględnieniem naliczanego wcześniej umorzenia.
Może być też tak, że wspólnicy pobierali środki na własne potrzeby, albo spółka płaciła za nich składki ZUS. Takie kwoty są obciążeniami wspólników i są albo należnością albo zmniejszeniem wkładu wspólników. Raczej nie powinno się pokazywać tego jako rozliczenie wyniku z lat ubiegłych, bo to oznaczałoby, że wspólnicy za dużo pobrali tytułem rozliczania zysku i może to rodzić ryzyko podatkowe za ubiegłe lata.