Bon turystyczny został w prowadzony na podstawie ustawy z 15.7.2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym (Dz.U. 2020 r., poz. 1262). Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności . Bony przysługują niezależnie od poziomu dochodów Za pomocą bonu można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju.

Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022 r. Można go wykorzystywać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Katalog bazy turystycznej jest koordynowany przez Polską Organizację Turystyczną. Szczegóły można znaleźć na stronie: https://www.pot.gov.pl/pl

Bon można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Bon otrzymuje się w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru, za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany przez numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Numer ten należy okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.