W sytuacji, gdy wydatki są związane z wykonywaniem czynności mających na celu prowadzenie spraw spółki, nie powinny być tak traktowane pod warunkiem, że są uzasadnione ekonomicznie. Podobnie w przypadku wydatków na wyżywienie w związku ze spotkaniami z kontrahentami.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

Zgodnie z art. 28m ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: PDOPrU) opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków). Przepis art. 28m ust. 3 PDOPrU wskazuje z kolei, że przez ukryte zyski, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 PDOPrU, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

„1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2) świadczenia wykonane na rzecz:

a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8) wydatki na reprezentację;

9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce”.

W tym miejscu wskazać należy, że w przypadku ponoszenia wydatków na rzecz osoby będącej wspólnikiem spółki, która wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, pojawia się ryzyko uznania, że takowe wydatki będą ukrytym zyskiem. Jednakże w sytuacji, gdy są one związane z wykonywaniem czynności mających na celu prowadzenie spraw spółki, Autor osobiście uważa, że nie powinny być tak traktowane pod warunkiem, że są uzasadnione ekonomicznie.

Zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora KIS, które zostało zawarte w interpretacji indywidualnej z 20.2.2024 r. (0114-KDIP2-2.4010.699.2023.1.IN):

„Jak wynika z wniosku Spółka ponosi również wydatki związane z odbytymi podróżami służbowymi zarówno Udziałowców pełniących funkcje w organach Spółki na podstawie powołania, jak również pracowników będących Członkami rodziny udziałowców. Do kosztów tych zaliczają się m.in.: koszty transportu (bilety na pociąg, samolot, koszty wynajmu pojazdów, taksówek itp.), wydatki noclegowe oraz gastronomiczne. Jak wynika z wniosku koszty podróży stanowią niezbędne wydatki dla potrzeb prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, przyczyniają się do podtrzymania relacji handlowych z kontrahentami Spółki, służą wypełnianiu powierzonych obowiązków pracowniczych oraz do stałego zwiększania jej przychodów, a także nie stanowią ekwiwalentu wypłaconego zysku. W związku z powyższym wydatki na koszty podróży nie stanowią ukrytych zysków ani wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą”.

W ocenie Autora także wydatki na usługi gastronomiczne ponoszone w ramach spotkań z kontrahentami „poza delegacją” nie stanowią ukrytych zysków, jeśli spotkania te mają związek z prowadzoną przez spółkę działalnością.

Szkolenia z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź