W przypadku, gdy pies pełni funkcję stróżującą, organy podatkowe w wydawanych rozstrzygnięciach indywidualnych pozwalają na zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów w części, w jakiej utrzymanie psa (tutaj: nabycie karmy) jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Możliwość zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów wymaga enumeratywnego spełnienia łącznie poniższych przesłanek (art. 22 ust. 1 w zw. z art. 23 ustawy o PIT):
1) wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,
2) wydatek jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
3) wydatek pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
4) wydatek poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
5) wydatek został właściwie udokumentowany,
6) wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
W zakresie ponoszenia wydatków na utrzymanie psa, organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych – co do zasady – przychylają się do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów w takiej części, w jakiej pies będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności.
W interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 9.1.2025 r. (0112-KDIL2-2.4011.716.2024.2.MC) wskazano, że:
Psy pełnią funkcje stróżujące. Będą chroniły sprzęt oraz dokumentację wykorzystywaną w działalności gospodarczej, co niewątpliwie zabezpiecza źródło przychodu. Będzie mogła Pani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatki na wyżywienie, opiekę weterynaryjną i akcesoria spacerowe psów, czyli smycz, obrożę, szelki i kaganiec, legowisko, miski do pożywienia.
Podobne stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej Szefa KAS z 19.8.2024 r. (DOP4.8221.23.2024.GEFH), zgodnie z którą:
Podatnik może ująć w kosztach wydatki na zakup psa, gdy ten służy bezpośrednio w działalności lub wykorzystywany jest do ochrony obiektu.
Tożsame wnioski płyną z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 17.3.2023 r. (0113-KDIPT2-1.4011.1059.2022.4.MAP), czy też z 23.10.2023 r. (0112-KDWL.4011.75.2023.1.WS).
W wydawanych rozstrzygnięciach organy podatkowe odmawiają – co do zasady – zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na psa, który bawi się z kontrahentami, działa odstresowująco i relaksująco.
Wskazać w tym miejscu należy, iż w przypadku, gdy pies służy zarówno celom związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak i celom prywatnym, to na podatniku ciąży obowiązek wykazania, w jakiej części wydatki te mają związek z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą oraz obowiązek ich właściwego udokumentowania.
Reasumując, gdy pies pełni funkcję stróżującą, wówczas istnieje możliwość zaliczenia wydatków ponoszonych na jego utrzymanie do kosztów uzyskania przychodów, w części, w jakiej utrzymanie psa jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.