Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych koszty administracyjne, które dotyczą wynagrodzeń obsługi księgowej, oraz wydatki na zakup środków trwałych w postaci komputera do obsługi księgowej, są kosztami przeznaczonymi na cele statutowe, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: PDOPrU), a tym samym nie podlegają obowiązkowi wynikającemu z art. 25 ust. 4 PDOPrU.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 39 PDOPrU: „Wolne od podatku dochodowego są dochody związków zawodowych, społeczno–zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, izb gospodarczych, organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła, spółdzielczych związków rewizyjnych, organizacji pracodawców, partii politycznych, europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych, działających na podstawie odrębnych przepisów – w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej”.
Obsługa księgowa związku pracodawców nie jest jego celem statutowym, jednak m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 13.2.2025 r. (0111-KDIB1-3.4010.26.2025.2.JG) zaprezentowano stanowisko, zgodnie z którym:
Wydatki niezbędne do funkcjonowania podmiotu o charakterze ogólno–administracyjnym są związane z celami statutowymi, bo bez nich cele statutowe nie mogłyby być realizowane (np. koszty księgowości, koszty materiałów biurowych i eksploatacyjnych, koszty mediów, np. energia elektryczna, woda, ścieki, usługi telekomunikacyjne i dostępu do sieci Internet), a tym samym wydatki w tym zakresie są wydatkami na cele statutowe (co wiąże się z możliwością zastosowania zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 39 lub 17 ust. 1 pkt 4 [PDOPrU] – w zależności od rodzaju podmiotu). [uzup. Autora]
W konsekwencji, w oparciu o powyższe stanowisko, nie powstaje obowiązek wynikający z art. 25 ust. 4 PDOPrU, tj. obowiązek zapłaty zaliczki na podatek w związku z przeznaczeniem dochodu na cele inne niż statutowe.