W przypadku dziennikarza, przy prowadzeniu zarówno działalności informacyjnej, jak i kulturalnej i rozrywkowej, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15%.
Trzeba w pierwszej kolejności pamiętać, że to podatnik ma obowiązek wybrać odpowiednie kody statystyczne i wiążące się z tym stawki podatkowe. W zasadzie wszystkie wymienione w pytaniu trzy drogi uzyskania informacji są wskazane, zarówno w przypadku, gdy podatnik chce uzyskać potwierdzenie dokonanego wyboru, jak i nie wie, jakiego wyboru dokonać i potrzebuje pomocy w tym zakresie. Natomiast wystąpienie z wnioskiem o wydanie podatkowej interpretacji indywidualnej po wydaniu interpretacji statystycznej, jak i dotyczącej stawki VAT nie jest obowiązkowe.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: RyczałtU) działalność usługowa dla celów opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU).
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług to nie jedyna klasyfikacja statystyczna, do której odwołują się przepisy dotyczące przedmiotu działania przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną. Każdy przedsiębiorca zgłasza do CEIDG odpowiadające zakresowi jego działalności odpowiednie kody PKD na poziomie podklasy. Odnosząc się do pierwszego pytania, dla działalności prowadzonej przez dziennikarza, także w zakresie przedstawionym w pytaniu, właściwe wydają się kody PKD dotyczące działalności w zakresie informacji, a także w zakresie działalności kulturalnej i rozrywkowej. I tak, podklasa PKD 63.91.Z „Działalność agencji informacyjnych” obejmuje działalność agencji informacyjnych dostarczających wiadomości, zdjęcia i reportaże dla mediów.
Podklasa ta nie obejmuje działalności niezależnych: fotoreporterów (PKD 74.20.Z) oraz dziennikarzy (90.03.Z).
Natomiast podklasa PKD 63.99.Z „Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana” obejmuje pozostałą działalność w zakresie usług informacyjnych, gdzie indziej niesklasyfikowaną, taką jak:
1) zautomatyzowane udzielanie informacji przez telefon,
2) wyszukiwanie informacji wykonywane na zlecenie,
3) dostarczanie wycinków w zakresie informacji i wycinków prasowych itp.
Podklasa ta nie obejmuje:
1) działalności centrów telefonicznych, sklasyfikowanej w 82.20.Z,
2) działalności bibliotek i archiwów, sklasyfikowanej w 91.01.A, 91.01.B.
Takiej klasyfikacji PKD odpowiadają grupowania PKWiU odpowiednio:
1) 63.91 „Usługi agencji informacyjnych” (zarówno dla mediów drukowanych, jak i audiowizualnych),
2) 63.99 „Pozostałe usługi w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowane”.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i RyczałtU, wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1), przesyłania strumieni wideo przez Internet (PKWiU 59.11.25.0), przesyłania strumieni audio przez Internet (PKWiU 59.20.36.0), agencji informacyjnych (PKWiU 63.91.1) oraz pozostałych w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 63.99).
W drugim przypadku podklasa PKD 90.03.Z „Artystyczna i literacka działalność twórcza” obejmuje:
1) działalność indywidualnych artystów takich jak: rzeźbiarze, malarze, rysownicy, grawerzy, artyści uprawiający kwasoryt itp.,
2) działalność indywidualnych pisarzy wszystkich dziedzin, włączając fikcję literacką, literaturę popularnonaukową itp.,
3) działalność niezależnych dziennikarzy,
4) renowację prac artystycznych, takich jak obrazy itp.
Podklasa ta nie obejmuje:
1) wykonywania posągów innych niż artystyczne, sklasyfikowanego w 23.70.Z,
2) renowacji organów i pozostałych zabytkowych instrumentów muzycznych, sklasyfikowanej w 33.19.Z,
3) produkcji filmów kinowych i nagrań wideo, sklasyfikowanej w 59.11.Z, 59.12.Z,
4) renowacji mebli (z wyłączeniem wykonywanego przez muzea), sklasyfikowanej w 95.24.Z.
Takiej klasyfikacji PKD odpowiada grupowanie PKWiU 90.03 „Usługi w zakresie artystycznej i literackiej działalności twórczej”. Ryczałt ewidencjonowany w tym przypadku także wynosi 15%, bo z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y RyczałtU wynika, że stawka ta dotyczy przychodów ze świadczenia usług kulturalnych i rozrywkowych (PKWiU dział 90).
Odnosząc się do drugiego pytania, najistotniejsze jest, że to podatnik ma obowiązek wybrać odpowiednie kody statystyczne dla prowadzonej przez siebie działalności i wiążące się z tym stawki podatkowe. W zasadzie wszystkie wymienione w pytaniu trzy drogi uzyskania informacji są wskazane, zarówno w przypadku, gdy podatnik chce uzyskać potwierdzenie dokonanego wyboru, jak i nie wie, jakiego wyboru dokonać i potrzebuje pomocy w tym zakresie.
Jak wspomniano wyżej dla potrzeb opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w zdecydowanej większości przypadków kluczowe są grupowania PKWiU, a wcześniej, dla celów zgłoszenia wpisu do CEIDG, odpowiednie kody na poziomie podklasy. Często przedsiębiorcy nie wiedzą, w jaki sposób sklasyfikować swoją działalność pod względem PKD, a tym samym świadczonych przez siebie usług, tzn. w ramach PKWiU.
W takiej sytuacji dobrym sposobem, rekomendowanym także przez Autora, jest zwrócenie się o wydanie interpretacji statystycznej do Urzędu Statystycznego w Łodzi, a w zasadzie Ośrodka Klasyfikacji Nomenklatur w tym urzędzie. Formularz wniosku o wydanie takiej interpretacji jest dostępny na stronie: https://lodz.stat.gov.pl/osrodki/osrodek-klasyfikacji-i-nomenklatur-urzedu-statystycznego-w-lodzi/formularz.
Autor przypomina, że ten ośrodek jest jedynym w Polsce organem właściwym do wydawania wiążących interpretacji statystycznych, a jego stanowisko w pełni jest aprobowane przez fiskusa, co ma duże znaczenie w przypadku ewentualnej weryfikacji dokonywanej przez organy administracji skarbowej, tzn. czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, postępowania podatkowego, czy kontroli celno–skarbowej.
Przedsiębiorca nie ma obowiązku, lecz możliwość wystąpienia o interpretację statystyczną, zapewniając sobie bezpieczeństwo wyboru odpowiednich kodów statystycznych dla swojej działalności. Znajomość tych kodów, a zwłaszcza PKWiU, pozwoli na precyzyjne wskazanie właściwej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Podobnie gwarancyjną funkcję pełnia wniosek o wydanie WIS, a także podatkowych interpretacji indywidualnych do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Przy czym, wystąpienie z wnioskiem o wydanie podatkowej interpretacji indywidualnej po wydaniu interpretacji statystycznej, jak i dotyczącej stawki VAT nie jest obowiązkowe.