Niestety, w trakcie roku nie ma możliwości zmiany formy rozliczeń ze „zwykłej” na kasową.
Z kasowej metody będą mogły korzystać osoby fizyczne osiągające przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie. Warto podkreślić, iż prowadzenie działalności na własny rachunek nie wyklucza możliwości zatrudniania pracowników przez podatnika. Jednak z opodatkowania na zasadach kasowych PIT nie skorzystają osoby prowadzące działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej czy spółki jawnej.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ściśle określają warunki jakie należy spełnić aby skorzystać z tej formy opodatkowania. I tak, aby podatnik skorzystał z opodatkowania metodą kasową:
- przychody z prowadzonej działalności gospodarczej w roku poprzedzającym bezpośrednio rok podatkowy nie mogą przekroczyć 1 000 000 zł, przy czym w przypadku przedsiębiorstwa w spadku w przychodach uwzględnia się również przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przez zmarłego przedsiębiorcę;
- podatnik nie prowadzi ksiąg rachunkowych w związku z prowadzoną działalnością;
- konieczne jest złożenie pisemnego oświadczenia o wyborze metody kasowej do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia działalności w trakcie roku podatkowego – do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności (lub do końca roku podatkowego, jeśli działalność rozpoczęto w grudniu).
Wymienione warunki powodują, że w praktyce z metody kasowej może skorzystać ograniczona grupa podatników. Są to podatnicy prowadzący działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Złożone oświadczenie o wyborze kasowego PIT będzie skutkowało również na lata następne, do czasu rezygnacji.
Mając na uwadze powyższe nie jest możliwa zmiana metody ze „zwykłej” na kasową w trakcie roku.