W opisywanych okolicznościach otrzymywana wpłata nie powoduje powstania obowiązku podatkowego na gruncie VAT.
Co do zasady obowiązek podatkowy w takich przypadkach – ponieważ nie ma w odniesieniu do takich usług przepisów szczególnych – powstaje z chwilą wykonania usługi (zakończenia imprezy), zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT.
W odniesieniu do tych usług zastosowanie ma także zasada, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub część zapłaty, w szczególności przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty itp.
Piszecie Państwo, że w momencie dokonania takiej wpłaty nie wiadomo jeszcze, ile uczestnicy zjedzą, ile wypiją itp. W związku z tym nie można określić, na poczet jakich konkretnie świadczeń (z jaką stawką opodatkowanych) określone części tej wpłaty zostaną zaliczone.
Powyższe oznaczałoby, że nie można potraktować takiej wpłaty jako zapłaty na poczet konkretnie oznaczonych świadczeń. To oznaczałoby, że nie powoduje ona powstania obowiązku podatkowego.
W praktyce zamiast zaliczek przyjmuje się także od potencjalnych uczestników kaucję na zabezpieczenie ewentualnych strat powstałych po stroni organizatora za niewykorzystany termin. Takie kaucje (wpłaty na zabezpieczenie) również nie kreują w momencie ich otrzymania obowiązku podatkowego.
W każdym razie – w opisywanych okolicznościach otrzymywana wpłata nie powoduje powstania obowiązku podatkowego na gruncie VAT.