Autor uważa, że winda wewnątrz budynku nie podlega odrębnemu opodatkowaniu jako budowla.
W związku z tym, że brak jeszcze jakichkolwiek rozstrzygnięć, na które Autor mógłby się powołać, Autor dokona własnej interpretacji odpowiadając na zadane pytanie.
Zgodnie z nową definicją zawartą w art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych budynek to obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz który posiada fundamenty i dach, z wyłączeniem obiektu, w którym są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego przeznaczenie jest pojemność. Z przedmiotowej definicji wynika, że elementem budynku są również „instalacje zapewniające możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem”. Zapewne można zastanawiać się, czy winda jest taką instalacją, czy też nie.
Racjonalnie rzecz ujmując, ponieważ winda jest zlokalizowana wewnątrz budynku, wydaje się, że jednak tak (jest to instalacja zapewniająca możliwość użytkowania obiektu zgodnie z przeznaczeniem).