Polska, podobnie jak cała Europa, stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami, na które odpowiedzią może być nowoczesna technologia. Pandemia koronawirusa przyspieszyła transformację cyfrową społeczeństw i organizacji. Wg raportu Banku Światowego i PARP pt. „COVID-19 Business Pulse Survey – Polska”, 32% firm podczas pandemii zaczęło korzystać z platform cyfrowych. Jednak transformacja cyfrowa to nie tylko sięganie po nowoczesne narzędzia, ale także zmiana podejścia do modelu biznesowego czy zwiększanie kompetencji cyfrowych pracowników. Dzięki przedsiębiorcom, którzy mają świadomość, jakie korzyści niesie digitalizacja procesów, Polska staje się coraz szybciej rozwijającym się rynkiem usług cyfrowych. Administracja publiczna również nie pozostaje w tyle.

Mamy świadomość, że nowy model korzystania z najnowszych technologii zależy od sprawnie działających instytucji publicznych. W czasie pandemii Covid-19 urzędy, które obsługują firmy, muszą działać tak, aby zagwarantować bezpieczeństwo obywateli, ale również zapewnić przedsiębiorcom możliwość sprawnego załatwiania spraw urzędowych. Narzędziem, dzięki któremu możemy realizować to założenie, jest platforma Biznes.gov.pl – hub dla potencjalnych i obecnych przedsiębiorców. Tam też umiejscowimy tzw. Konto Przedsiębiorcy – powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Narzędziem, dzięki któremu możemy realizować to założenie, jest platforma Biznes.gov.pl – hub dla potencjalnych i obecnych przedsiębiorców. Przedsiębiorcy już od kilku lat otrzymują tam rzetelne i sprawdzone informacje oraz załatwiają swoje urzędowe sprawy online, za pomocą e-usług. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat (2017-2020) na portalu Biznes.gov.pl zanotowano ponad 100 mln odsłon. To przełożyło się na realizację 500 tys. wniosków elektronicznych.

W drugim kwartale 2021 r. zamierzamy połączyć serwisy Biznes.gov i CEIDG.gov.pl, w tzw. Konto Przedsiębiorcy, które będzie dostępne na Biznes.gov.pl. Dzięki temu przedsiębiorca otrzyma jedno miejsce, w którym będzie mógł załatwiać sprawy urzędowe od A do Z. Jedyne, czego będzie do tego potrzebował, to aktywny Profil Zaufany. W razie potrzeby będzie też mógł skorzystać z pomocy naszych konsultantów na infolinii – wyjaśnia wicepremier Jarosław Gowin.

Co oferuje Konto Przedsiębiorcy

  • wiarygodne i bezpieczne, jedno miejsce do załatwiania wszystkich niezbędnych kwestii związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, czyli „Konto przedsiębiorcy”, zamiast dotychczasowych dwóch; to jedno miejsce do sprawdzania powiadomień, statusu i historii realizowanych spraw urzędowych, również spraw załatwianych w rejestrze CEIDG; to krok w stronę kompleksowej realizacji procesów biznesowych za pośrednictwem e-administracji;
  • możliwość  wielokrotnego korzystania z danych raz wprowadzonych, dzięki czemu realizacja dostępnych e-usług publicznych jest szybsza i prostsza;
  • wysoką jakość e-usług CEIDG, bazującą na użyteczności, intuicyjności, pomocy kontekstowej, prostym języku i najnowszych rozwiązaniach w zakresie dostępności, w tym dla użytkowników urządzeń mobilnych;
  • spersonalizowane, kontekstowe treści – to m.in. lista sugerowanych spraw, które użytkownik powinien załatwić w najbliższym czasie.

Już wkrótce w serwisie Biznes.gov.pl

  • wyszukiwarka firm zarejestrowanych w CEIDG i KRS – to jedno narzędzie do wyszukiwania firm indywidualnych i spółek handlowych, co uprości przedsiębiorcom weryfikację kontrahentów;
  • „przypominajka” o zbliżających się terminach załatwienia danej sprawy urzędowej, tak aby przedsiębiorca nie przeoczył żadnej ważnej dla niego daty związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Więcej szczegółów o połączeniu ceidg.gov.pl i Biznes.gov.pl znajduje się na stronie Biznes.gov.pl.

 

Źródło: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii