Czynność użyczenia nieruchomości przez spółkę kapitałową członkowi zarządu – jeżeli nie jest w żaden sposób powiązana ze stosunkiem prawnym łączącym spółkę i członka zarządu (np. kontraktem menadżerskim, umową o pracę) – powinna zostać zakwalifikowana do przychodów z tzw. innych źródeł przychodów, opodatkowanych według skali podatkowej w zeznaniu rocznym członka zarządu (biorącego nieruchomość do używania).

Bezpośrednie konsultacje z ekspertami od podatków dzięki poradni eksperckiej. Sprawdź

Do przychodów podatkowych podatnicy zaliczają otrzymane lub postawione do dyspozycji w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Stanowi o tym art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: PDOFizU).

W sytuacji przedstawionej w pytaniu, spółka oddała do nieodpłatnego korzystania nieruchomość członkowi zarządu, którą ten członek zarządu będzie wynajmował w ramach źródła przychodów najem prywatny, który zdefiniowany został w art. 10 ust. 1 pkt 6 PDOFizU. W związku z nieodpłatnym korzystaniem przez członka zarządu z obiektu udostępnionego mu na podstawie umowy użyczenia, u podatnika powstanie przychód z niepodatnych świadczeń. Zgodnie z art. 20 ust. 1 PDOFizU do przychodów z tzw. innych źródeł przychodów wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 9 PDOFizU zalicza się m.in. nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17 PDOFizU.

Zastanowić się zatem należy, czy wartość świadczenia otrzymanego przez członka zarządu nie powinna być zakwalifikowana u tego członka zarządu do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 7 PDOFizU). Do przychodów z działalności wykonywanej osobiście zalicza się bowiem nie tylko wynagrodzenie z tytułu pełnionej funkcji członka zarządu, ale także wszelkie nieodpłatne świadczenia otrzymane przez menadżerów od spółki kapitałowej w ramach łączącego te podmioty stosunku prawnego.

Wydaje się, że w niniejszym stanie faktycznym zawarcie umowy użyczenia obiektu przez spółkę kapitałową osobie zarządzającej tą spółką, jest zdarzeniem niezależnym, odrębnym od stosunku prawnego łączącego spółkę i członka zarządu (tj. kontraktu menedżerskiego, umowy o pracę, aktu powołania). Wobec tego przychód z nieodpłatnego świadczenia uzyskany wskutek udostępnienia nieruchomości podatnikowi, uznać należy za przychód z innych źródeł przychodów z art. 10 ust. 1 pkt 9 PDOFizU opodatkowany według skali podatkowej w zeznaniu rocznym.

Zgodnie brzmieniem art. 20 ust. 1 PDOFizU przychody z użyczenia nieruchomości nie mogą być kwalifikowane do przychodów z najmu prywatnego. Jak wskazuje sama nazwa tego źródła przychodów, do najmu prywatnego obciążonego ryczałtem ewidencjonowanym zalicza się wyłączenie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze składników majątku posiadanych przez podatnika – z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Końcowo można dodać, że w niniejszej sytuacji nie znajdzie zastosowania zwolnienie od PIT, unormowane w art. 21 ust. 1 pkt 125 PDOFizU, zgodnie z którym wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów Ustawy o podatku od spadków i darowizn. Spółka kapitałowa, z oczywistych względów, nie może być bowiem zaliczona do członków rodziny podatnika.

Szkolenia z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź