Autor uważa, że prawidłowym będzie ujęcie kosztów związanych z usługami podwykonawców w PKPiR w kolumnie 10 jako „Zakup towarów handlowych i materiałów”.
Warto zaznaczyć, iż usługi świadczone przez podwykonawców stanowią istotę usług świadczonych przez podatnika. Wymaga zatem podkreślenia, że na gruncie przepisów rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wykonane usługi są uważane za wyroby gotowe, a usługi przed ich ukończeniem – za produkcję niezakończoną, co wynika z literalnego brzmienia § 3 pkt 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Według organów podatkowych pojęcie materiałów trzeba rozumieć szeroko. W ich ocenie jako materiały podstawowe lub pomocnicze mogą być kwalifikowane również usługi. W rezultacie również koszty usług, które wykorzystywane są w toku produkcji lub na potrzeby świadczonych usług, mogą być ujmowane w PKPiR w kolumnie 10. Konsekwencją tego podejścia jest obowiązek stosowania do takich usług (będących główną substancją wyrobu gotowego) zasad dotyczących zakupu materiałów.
Z analizowanego pytania wynika, że podatnik część usług zleca podwykonawcom. Można zatem stwierdzić, że zlecane przez podatnika czynności wpisują się w proces wykonania konkretnych usług przez podatnika, stanowiąc pewien ich etap lub nawet wyczerpując w pełni istotę świadczonej usługi. W takim przypadku istnieją podstawy, by koszty związane z usługami podwykonawców zakwalifikować jako materiały podstawowe wyrobu gotowego, co oznacza, że powinny one znaleźć się w PKPiR w kolumnie 10 jako „Zakup towarów handlowych i materiałów”.