Pracownica – zakładając, że wypełnione są warunki uzyskania uzupełniającego urlopu macierzyńskiego wskazane w nowym art. 1802 § 1 Kodeksu pracy – powinna złożyć wniosek o ten urlop 19.3.2025 r.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

Wniosek o uzupełniający urlop macierzyński składany ma być „standardowo” w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Okres ten ma pozwolić pracodawcy na przygotowanie organizacyjne do nieobecności pracownika.

Zgodnie z art. 26 ustawy z 6.122024 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 1871), pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej (19.3.2025 r.) będą uprawnieni do korzystania lub korzystają z urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, mają prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, o którym mowa w art. 1802 albo art. 183 § 31 Kodeksu pracy. Uzupełniający urlop macierzyński będzie w takich przypadkach udzielany jednorazowo na wniosek składany w postaci papierowej lub elektronicznej przez pracownicę albo pracownika-ojca wychowującego dziecko najpóźniej w ostatnim dniu urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Wskazana w pytaniu pracownica wypełnia warunek korzystania z urlopu macierzyńskiego w dniu wejścia w życie nowelizacji. To, że jest to akurat ostatni dzień urlopu macierzyńskiego nie ma przy tym znaczenia – nadal w dniu wejścia w życie przepisów o uzupełniającym urlopie macierzyńskim pracownica będzie na urlopie macierzyńskim. Zakładając zatem, że wypełnia warunki określone w art. 1802 § 1 Kodeksu pracy zależne od momentu urodzenia oraz wagi dziecka związane z hospitalizacją dziecka, będzie mogła uzyskać uzupełniający urlop macierzyński, o ile złoży o niego wniosek. Ten natomiast powinien zostać złożony najpóźniej 19.3.2025 r. Warto dodać, że przed 19.3.2025 r. przepisy o uzupełniającym urlopie macierzyńskim nie obowiązują (można powiedzieć, że są dopiero przewidziane w nowelizacji), można zatem mieć wątpliwości, czy wniosek złożony wcześniej (tj. przed dniem pojawienia się w prawie pracy uzupełniającego urlopu macierzyńskiego) ma jakiekolwiek podstawy prawne.

Wymóg złożenia wniosku najpóźniej ostatniego dnia urlopu macierzyńskiego wynika z tego, że uzupełniający urlop macierzyński wykorzystywany może być jedynie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, czyli od kolejnego dnia kalendarzowego po ostatnim dniu urlopu macierzyńskiego.

Szkolenia z zakresu prawa pracy – aktualna lista szkoleń Sprawdź