Zagraniczni członkowie zarządu w polskich spółkach kapitałowych (w tym przypadku w spółce z.o.o) nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, pod warunkiem, że podlegają systemowi ubezpieczeń społecznych w jednym z krajów Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w innym kraju, z którym Polska zawarła umowę dotyczącą zabezpieczenia społecznego.

Więcej treści podatkowych po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Przetestuj

Od 1.1.2022 r. członkowie zarządu oraz prokurenci powołani do pełnienia swoich funkcji na podstawie powołania i pobierający z tego tytułu wynagrodzenie zostali objęci obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Ustalenie właściwego ustawodawstwa oparte jest na 2 zasadach:

  • miejsca wykonywania pracy, co oznacza, że osoba podlega zabezpieczeniu społecznemu państwa członkowskiego, w którym podejmuje aktywność zawodową, tj. wykonuje pracę najemną, czy pracę na własny rachunek;
  • jednego ustawodawstwa właściwego, co oznacza, że osoba, która przejawia wiele aktywności zawodowych na terytorium przynajmniej dwóch państw członkowskich podlega zabezpieczeniu społecznemu wyłącznie jednego państwa członkowskiego. Z tego wniosek ,że nie jest zatem możliwe jednoczesne podleganie systemom zabezpieczenia społecznego dwóch państw członkowskich.

Biorąc pod uwagę powyższe, członek zarządu polskiej spółki z.o.o., obywatel Łotwy, który podlega zagranicznemu systemowi zabezpieczenia społecznego z tytułu wykonywania za granicą pracy na własny rachunek, nie podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce i nie ma obowiązku opłacania składki zdrowotnej z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu.

Szkolenia z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź