Nowe przepisy wprowadzają także obowiązki. Znowelizowana ustawa o cudzoziemcach zobowiązuje obcokrajowców ubiegających się o wizę krajową oraz wjeżdżających do Polski do posiadania podróżnego ubezpieczenia medycznego na cały okres pobytu.

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach (z dnia 28 października 2020 r.), która obowiązuję od 1 grudnia 2020 r. rozszerza katalog sytuacji, w których obcokrajowcy są uprawnieni do wykonywania pracy w Polsce. Dopełnieniem tych zmian jest rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii. Zgodnie z nowymi przepisami z obowiązku posiadania pozwolenia na pracę będą zwolnieni cudzoziemcy przebywający w Polsce na podstawie tzw. wiz humanitarnych, wiz z adnotacją „Poland. Business Harbour”, a także lekarze i lekarze dentyści, pielęgniarki i położne oraz ratownicy medyczni posiadający prawo wykonywania zawodu.

Ważne

Nowelizacja ułatwia dostęp do polskiego rynku pracy cudzoziemcom, ale jest także dużym ułatwieniem dla pracodawców.

Kolejną istotną zmianą jest objęcie obowiązkiem posiadania podróżnego ubezpieczenia medycznego wszystkich cudzoziemców, którzy będą chcieli ubiegać się o wizę, lub też przekraczających granice. Również tych, którzy będą chcieli przyjechać do Polski w celu podjęcia pracy.

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach dostosowuje także polskie przepisy do znowelizowanego Wspólnotowego Kodeksu Wizowego, zwłaszcza w zakresie wiz długoterminowych, czyli wiz krajowych wydawanych cudzoziemcom. Dotyczy to m.in. zmian procedowania, wydawania, cofania, unieważniania wiz oraz formularzy ubiegania się o wydanie wizy długoterminowej. Przykładowo decyzja informująca o odmowie wydania wizy krajowej będzie zamieszczana na nowym formularzu, a wniosek o wydanie wizy krajowej zostanie rozszerzony o dodatkowe rubryki, co usprawni postępowanie wobec cudzoziemców, którzy będą chcieli pracować lub studiować w Polsce.

Jak podaje Urzędu do Spraw Cudzoziemców, liczba obcokrajowców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce przekroczyła 450 tys. osób. W pierwszej połowie tego roku grupa ta wzrosła o prawie 27 tys. obcokrajowców. Z 450 tys. cudzoziemców posiadających ważne dokumenty pobytowe największe grupy stanowią obywatele: Ukrainy – 237 tys. osób, Białorusi – 28 tys., Niemiec – 20,9 tys., Rosji – 12,8 tys., Wietnamu – 11,5 tys., Indii – 10,2 tys., Włoch – 8,5 tys., Chin – 7,9 tys., Gruzji – 7,1 tys. oraz Wielkiej Brytanii – 6,3 tys. Statystyki te nie obejmują jednak osób przebywających w Polsce tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz.

Około 58 % cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce to osoby poniżej 35. roku życia. Nieco ponad 38 % stanowią osoby w przedziale wiekowym 35–59 lat, a 4 % powyżej 60. roku życia.

Źródło:

newseria.pl