Stołówka+ dopiero od 2022 r.

Nie w 2021, ale w 2022 r. we wszystkich szkołach podstawowych mają działać stołówki wydające gorące posiłki. Zmiana ta jest odpowiedzią resortu edukacji na postulaty zgłaszane przez samorządowców. Ich zdaniem wybudowanie stołówek wymaga często sporego nakładu nie tylko finansowego, ale także czasowego. A do 2021 r. mogliby nie zdążyć.

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu wiceminister Marzena Machałek zdradziła, że cały program kosztować ma 190 mln zł.

– Dofinansowanie będzie odbywało się dwutorowo. Pierwszy etap to budowa i modernizacja istniejących stołówek, drugi – tworzenie w szkołach miejsc do zjedzenia posiłków – opowiada Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich.

MEN pokryje 80 proc. kosztów programu, samorząd resztę. – Wsparcie wydaje się znaczne, ale uważamy, że budowa stołówek powinna być w całości pokryta z budżetu resortu. Jeśli ktoś chce zmienić model szkoły na bardziej opiekuńczy, powinien zapewnić na to środki, a nie kazać szukać ich w gminach – komentuje Wójcik.

Dodatkowo zostanie uruchomiony program wsparcia w zakresie dopłat do posiłków. Będzie to kontynuacja obecnych programów dożywiania. Na obiady dla gorzej sytuowanych uczniów trafi około pół miliarda złotych rocznie.

—jcs
 

Przetestuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Wyślij

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywtności