Sprzedaż zegarków typu smartwatch nie musi być wykazywana w pliku JPK_VAT z kodem GTU_06 ani z oznaczeniem MPP (mechanizm podzielonej płatności).
Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15.10.2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. poz. 1988 ze zm., dalej: SzczegZakrDanDeklR) wskazuje, jakie dane powinny znaleźć się w składanych przez podatników deklaracjach VAT. Między innymi jest to oznaczenie grupy towarowej (GTU) określonych towarów lub usług, które sprzedający muszą zawrzeć zarówno na fakturze, jak i w składanym pliku JPK_VAT. Przepis § 10 ust. 3 pkt 1 lit. f SzczegZakrDanDeklR określa, że przedsiębiorcy dokonujący dostawy m.in. urządzeń elektronicznych oraz części i materiałów do nich, powinni oznaczać takie dostawy GTU_06. Jednocześnie przepis ten określa, które urządzenia podlegają oznaczeniom poprzez dokładne wskazanie konkretnych pozycji załącznika nr 15 do ustawy z 11.3.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2024 r. poz. 361, dalej: VATU) – oznacza to, że tylko do dostawy urządzeń oraz części i materiałów do nich, które zostały wymienione w tych pozycjach załącznika, podatnicy mają obowiązek dokonywania oznaczenia odpowiednim GTU.
Wymienione w § 10 ust. 3 pkt 1 lit. f SzczegZakrDanDeklR pozycje załącznika nr 15 do VATU nie wskazują w żadnej pozycji zegarków typu smartwatch – najbliżej tego towaru może być poz. 62 załącznika, która mówi o telefonach dla sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych – wyłącznie telefony komórkowe, w tym smartfony (PKWiU ex 26.30.22.0). Co prawda do dostawy towarów aktualnie ma zastosowanie klasyfikacja CN (Nomenklatura Scalona), jednak z uwagi na fakt, że załącznik nr 15 do VATU nie został zaktualizowany w tym zakresie, należy odnieść się do klasyfikacji wskazanej w tym załączniku, tj. PKWiU.
Z analizy interpretacji indywidualnych i stanowisk Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że zegarki typu smartwatch były klasyfikowane do PKWiU 26.30.22.0. Jednak trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż w załączniku nr 15 do VATU znajduje się zawężenie tej klasyfikacji (poprzez zastosowanie „ex”) – wyłącznie do telefonów komórkowych, w tym smartfonów. Oznacza to, że w tej pozycji nie mieści się dostawa towarów jakimi są zegarki typu smartwatch. Dlatego ich dostawa nie wymaga oznaczania w składanych deklaracjach VAT jako GTU_06.
Analogicznie wygląda sytuacja z oznaczeniem MPP. Oznaczeniem MPP objęte są dostawy towarów wskazanych w załączniku nr 15 do VATU, których kwota należności ogółem wykazana na fakturze przekracza 15 000 zł, przy czym oba te warunki muszą być spełnione łącznie. Biorąc pod uwagę, że w załączniku nr 15 do VATU nie zostały wymienione zegarki typu smartwatch (poprzez ograniczenie właściwego im PKWiU do wyłącznie telefonów komórkowych), w związku z tym dostawa takich zegarków nie jest objęta mechanizmem podzielonej płatności, i nie wymaga oznaczania w pliku JPK_VAT oznaczeniem MPP.