Sprzedaż samochodu osobowego wykupionego z leasingu przez podatnika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą będzie stanowić przychód z prowadzonej działalności gospodarczej, który powinien zostać zaewidencjonowany w kolumnie 8 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Koszty związane z wykupem auta należy wpisać w kolumnie 13 „pozostałe wydatki”.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: PDOFizU) do przychodów z działalności gospodarczej zaliczają m.in. przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywane na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie umowy leasingu operacyjnego (art. 14 ust. 2 pkt 19 PDOFizU). Co ważne, przychód z działalności powstaje nawet wówczas, jeśli przed zbyciem składniki majątku zostały wycofane z działalności, ale między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały one wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat (art. 10 ust. 2 pkt 4 PDOFizU).
Do końca 2021 r. sprzedaż samochodu osobowego wykupionego z leasingu nie podlegała opodatkowaniu PIT, jeśli została dokonana już po upływie 6 miesięcy od jego wykupu. Polski Ład zmienił jednak zasady opodatkowania i aktualnie, by sprzedaż nie podlegała opodatkowaniu jako przychód z działalności gospodarczej, między wykupem auta z leasingu a jego późniejszą sprzedażą musi upłynąć minimum 6 lat.
Auto w leasingu może zostać wykupione prywatnie bądź na firmę. W drugim przypadku, jeśli wartość auta przekracza 10 000 zł a przewidywany okres jego użytkowania wynosi powyżej roku, powinien zostać wprowadzony jako środek trwały do majątku firmowego. Ponieważ jednak w przedstawionej sytuacji auto zostało przeznaczone do sprzedaży, nie ma podstaw do wprowadzenia go do środków trwałych. Koszty wykupu samochodu podatnik powinien zaewidencjonować na podstawie otrzymanej faktury w kolumnie 13 „pozostałe wydatki” – ponieważ spełniają one przesłanki do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów, natomiast przychód ze sprzedaży w kolumnie 8 „pozostałe przychody”.