Z tytułu sprzedaży samochodu, podatnik może przyjąć od osoby prywatnej zapłatę w formie gotówkowej. Dla zastosowania stawki 0% VAT względem dostawy pojazdu, który zostanie wywieziony z terytorium UE, istotne jest jedynie posiadanie dokumentów potwierdzających wywóz do kraju trzeciego samochodu w ramach transakcji eksportowej.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

Stosownie do treści art. 19 ustawy Prawo przedsiębiorców przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku, gdy:

1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca,

2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Jeżeli więc nabywcą pojazdu samochodowego ma być konsument (krajowy albo zagraniczny), to powyższa regulacja nie ma zastosowania. Podatnik ma zatem prawo przyjąć od nabywcy płatność przy użyciu gotówki. Nie wpływa to w żaden sposób na możliwość opodatkowania transakcji stawką VAT w wysokości 0%. Dla skorzystania ze stawki VAT w wysokości 0% – w przypadku eksportu towarów – konieczne jest, aby wywóz towaru poza terytorium UE został potwierdzony przez właściwy organ celny określony w przepisach celnych.

Dostawa samochodu może korzystać ze zwolnienia z ewidencji fiskalnej na podstawie poz. 47 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, jeśli ów składnik majątku stanowi środek trwały podatnika, pod warunkiem, że transakcja zostanie w całości udokumentowana fakturą. Dodać można również, że sprzedaży detalicznej, dokonanej na warunkach wskazanych w poz. 47 załącznika do ww. rozporządzenia, nie wlicza się do limitu zwolnienia podmiotowego z obowiązku stosowania kasy fiskalnej w wysokości 20 000 zł.

Szkolenia z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź