Nie, ryczałt za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych nie jest wynagrodzeniem.
Zwrot kosztów używania przez pracownika w celach służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów, które nie są własnością pracodawcy, następuje w formie miesięcznego ryczałtu.
W kontekście definicji „wynagrodzenia” należy sięgnąć do załącznika do objaśnień dotyczących sprawozdawczości z zatrudnienia i wynagrodzeń GUS. Zgodnie z nim, wynagrodzenia obejmują wypłaty pieniężne, wypłacane pracownikom lub innym osobom fizycznym, stanowiące wydatki ponoszone przez pracodawców na opłacenie wykonywanej pracy (z wyjątkami, o których mowa w rozdziale VIII), niezależnie od źródeł ich finansowania (ze środków własnych lub refundowanych) oraz bez względu na podstawę stosunku pracy lub innego stosunku prawnego czy czynności prawnej, na podstawie których jest świadczona praca lub pełniona służba.
Wynagrodzenia dzielą się na:
- wynagrodzenia osobowe,
- wynagrodzenia bezosobowe (z wyjątkiem honorariów),
- honoraria (wynagrodzenia z tytułu korzystania lub rozporządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi),
- wynagrodzenia agencyjno-prowizyjne,
- dodatkowe wynagrodzenia roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej,
- wypłaty z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej.
Natomiast do wynagrodzeń nie zalicza się m.in. ryczałtów pieniężnych za używanie do celów służbowych samochodów lub innych środków lokomocji, które nie są własnością pracodawcy.
W sensie podatkowym przychód jest pojęciem szerszym niż wynagrodzenie. To ostatnie jest świadczeniem przysparzająco-majątkowym, natomiast wszelkie zwroty kosztów poniesionych przez pracownika mają charakter kompensacyjny, a więc jedynie rekompensują to, co pracownik ze swoich środków wyłożył w związku z wykonywaniem czynności służbowych.