Jeżeli należności zostały odzyskane (środki pieniężne otrzymane), to różnica pomiędzy wartością należności figurującą w księgach rachunkowych, a równowartością (w złotówkach) kwoty, która wpłynęła na rachunek jednostki (w walucie obcej lub w złotówkach), podlega ujęciu jako różnice kursowe na moment spłaty należności. W zależności od znaku różnicy, wartości te podlegają ujęciu jako przychody lub koszty i kształtują wynik finansowy jednostki w likwidacji, odnośnie do którego powinna zostać podjęta decyzja, szczególnie jeżeli jest to strata wymagająca pokrycia lub rozliczenia z połączonym kapitałem podstawowym. Powyższe jest aktualne również w stosunku do środków pieniężnych w walucie obcej.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

Ujęcie początkowe należności wyrażonej w walucie obcej dokonywane jest po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury sprzedaży. Kurs użyty do ujęcia początkowego (w pytaniu: wartość pierwotna) najpewniej różni się od kursu zastosowanego do wyceny na dzień bilansowy (jeżeli taki wystąpił w trakcie postępowania likwidacyjnego), jak i od kursu użytego do zaksięgowania płatności (realizacji) należności. Wszystkie te różnice podlegają ujęciu na dobro przychodów finansowych lub obciążają koszty finansowe, w zależności od znaku różnicy.

Postawienie spółki w stan likwidacji oznacza, że zakres działalności spółki ukierunkowany jest na czynności likwidacyjne. W trakcie postępowania likwidacyjnego realizowane są również czynności podobne do tych wykonywanych przed rozpoczęciem likwidacji, jak ściąganie należności, spłata zobowiązań, czy sprzedaż zapasów. Konsekwencje tych operacji w postaci kosztów i przychodów ujmuje się na zasadach ogólnych, tj. nie podlegają one rozliczaniu z rezerwą utworzoną na koszty likwidacji. Tym samym koszty i przychody nierozliczane z rezerwą utworzoną na likwidację wpływają na wynik finansowy jednostki w likwidacji.

Uregulowanie należności przez kontrahenta oznacza, że wartość tej pozycji aktywów jest równa zero. Tym samym, różnice, które figurują na koncie należności już po spłacie należności, wymagają rozliczenia. Powstały w wyniku tych księgowań przychód lub koszt finansowy podlega rozliczeniu z kapitałem podstawowym, czyli powinien zostać (pośrednio) uwzględniony w podziale majątku pomiędzy wspólników wpływając na wartość majątku do podziału.

Powyższe jest również aktualne w zakresie środków pieniężnych w walucie obcej.

Pobierz Raport wynagrodzeń w księgowości 2023/2024! Sprawdź